Návrhářka nejbohatších lidí světa Blanka Matragi: Co je důležité v oblékání a co by si na sebe nikdy nevzala

 Face To Face 
12. prosince 2020 16:46 / René Černý
  26   16
📷
Dalších 6 fotografií v galerii
Blanka Matragi patří k nejžádanějším módní návrhářkám Face To Face
Patří k nejvýraznějším osobnostem fashion světa. Vystudovala původně uměleckou sklářskou školu. Pak se vrhla na módu. Žije střídavě v Česku a Libanonu, mezi její klientelu patří nejbohatší lidé světa. Nedávno prožila ničivý a třetí největší výbuch na světě. Stačilo málo a mohla přijít o život, svěřila se v pořadu Face To Face návrhářka a designérka Blanka Matragi.

V České republice byla nyní po dvou měsících. Měla přijet dříve, ale protože začal lockdown, tak cestu do vlasti oddalovala. Nakonec musela přijet, protože ji k tomu nutily nasmlouvané zakázky a další pracovní povinnosti.

„Měla jsem hotové zakázky a také věci, které si klienti přejí jako dárky k Vánocům a mají různá výročí. Měla jsem tu být už před měsícem a měla provázet svou stálou výstavou, kterou mám v pražském Obecním domě. To jsem mohla zrealizovat v omezeném režimu až nyní,“ svěřila se Blanka Matragi s tím, že zájem nasmlouvaných klientů je velký, zvláště tím, že se mnoho termínů muselo přesouvat.

Známá návrhářka letos prožila v Bejrútu, kde také žije a pracuje, ničivou katastrofu – obrovský výbuch, který všichni na celém světě zaznamenali.

„Byla to šílená katastrofa. Já v Libanonu žiju čtyřicet let a prožila jsem tam spoustu výbuchů a různých velmi negativních konfliktů. Ale tady ten výbuch předčil úplně všechno. To byl vlastně třetí největší výbuch na světě. Stalo se to 6. srpna v 18 hodin a 10 minut místního času. Tento den jsem si došla ke kadeřníkovi nedaleko našeho salonu. Vlasy mi začali mýt a najednou se ozvala šílená rána. Tomu předcházel pohyb domu a my si mysleli, že je zemětřesení. Začali jsme křičet a všichni jsme se drželi něčeho a pak se začala sypat všechna okna. Já kdybych bývala seděla na křesle u toho okna, kde naštěstí nikdo neseděl, tak ta okenní tabule by mě asi zabila,“ svěřila se s děsivým zážitkem návrhářka a designérka.

Tlaková vlna u Matragi v ateliéru celou 15 metrů dlouhou stěnu vrazila do interiéru a konstrukce hliníkových rámů byla poškozena a všechno to spadlo na výšivky a řadu zakázek. „Nikdo jsme nevěděli, co máme dělat. Můj muž mi volal, poslal pro mě asistentku a odešli jsme domů, kde jsme začali na internetu číst zprávy, co se vlastně stalo a že jde o největší výbuch u přístavu v Libanonu. Nevědělo se, co se stalo, zda to byl atentát nebo něco jiného,“ podotkla Blanka Matragi, které exploze poničila ateliér i zakázky.

Řada jejich přátel z oblasti byznysu, ale i lidi z nemocnic a podobně, byli poškození. Vše poničené. Ale sama obdivuje, jak všechno bylo rychle zorganizované a jak stovky lidí nabízely pomoc všude, včetně nemocnic, které byly přeplněné.

„Ještě ten večer se manžel jel podívat do ateliéru a říkal, že mi to snad ani nemůže říct a ukázat… Pak jsme tam šli druhý den a člověk měl pocit, že jde po sněhu. Všude miliony kousíčků skla a všeho. Vše bylo úplně pokryté rozbitým sklem. To se nikdy nestalo ani během války. Ten výbuch byl tak obrovský, že byl slyšet a cítit i v Biblosu na severu Libanonu. A dokonce na Kypru cítili lidé ty záchvěvy,“ prozradila návrhářka.

Momentálně je v Libanonu také lockdown, i když některé provozy jsou zachovány. Situace s koronavirem je tam prý také závažná a v nemocnicích jsou stovky nemocných a řada lidí umírá. Sama Blanka Matragi doufá, že se situace co nejdříve začne zlepšovat.

Smyslem její práce je prý dostat se k lidem a umět reflektovat na dobu. Sama říká, že současnost je praktičtější, aby se šaty nemusely žehlit, aby se daly prát. Což návrhářku naučila řada klientek, které měly a mají takové požadavky.

„Mě překvapilo, že v této době za mnou lidé chodí soukromě, objednávají si šaty a chtějí si dopřát něco nadčasového. A je zajímavé, že ta koronavirová doba hodně změnila a změní, že odpadne ta konzumní móda. Že zkrátka lidé budou chtít mít nadčasové, udržitelné a praktické outfity. A že tu módu budeme mít několik let,“ prozradila o novinkách i svých plánech a tajemstvích z fashion světa Matragi.

Sama prý ráda tvoří módu velmi ženskou, elegantní i volnočasovou. Je ráda, když jsou ženy skutečně ženy, a to i v barevných a avantgardních kombinacích. A nikdy by prý nevytvořila a ani by si nevzala na sebe něco, co zavání vulgárností, lascivností, která nepatří k ženě a opravdové dámě.

„Vše, co tvořím, si beru na sebe, abych to vyzkoušela, zjistila, jak se v tom člověk cítí, co je kde dobré vylepšit. Musí se v tom člověk cítit, nesmí být omezován, svazován. Žena v šatech se musí narovnat, musí mít sebevědomí. Móda musí ženu rozzářit, a ne ji jakoby zvulgarizovat a snižovat estetično. Proto jsme tady my profesionálové, proto k nám ženy chodí, skládáme šatník a radíme, jak na to,“ říká Blanka Matragi.

Na otázku, zda je úspěšná, bohatá a vlivná, když pracuje desítky let pro šejky, krále, top manažery a jejich ženy, podnikatelky, diplomatky, umělkyně, návrhářka a designérka odpověděla velmi skromně.

„Bohatá jsem určitě na celoživotní zkušenosti. Tvořím 40 let a tam je tak obrovské bohatství, když se podívám do svého archivu, tak jsou to tisíce skic, výšivek, návrhů, ikonických modelů. O tom vyprávím i lidem na výstavách, aby viděli, v čem je unikátnost, zpracování. Několik mladých lidí jsem připravila na vysokou uměleckou školu, protože s nimi konzultuji. To je moje bohatství a možná to je ten můj vliv, motivovat je k něčemu, o čem je řemeslo, a to mě baví,“ sdělila Blanka Matragi.

Proč ji baví pracovat s ženami, ale i s muži, proč je pro ně často velkým překvapením, jaký důvod má její návštěva ve sklárnách, jaké výzvy ji těší a co nového chystá? Na to vše odpověděla v talk show Face To Face.

 

 

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dům a zahrada

Sezona komárů začala. Jak se proti nim bránit a jaké možnosti využít

Styl

Klimatizace člověku v létě uleví. Může ale také ničit zrak, svaly i klouby

Bydlení

Udržte v domě dobrou energii. Zavírejte koupelnu a sklápějte záchodové prkénko

1. Kristýna Hrušínská měla v Pánském klubu stylového kanárkově žlutého parťáka

2. Vrátila se do Evropy a šla pod skalpel. Zuzana Belohorcová prozradila, co si nechala vylepšit tentokrát

3. Jako vejce vejci. Olympijský vítěz David Svoboda nafotil charitativní kalendář se svým dvojčetem

4. Slavní, kteří mají dobré srdce. Podpořit dobrou věc přijeli Roden, Písařík, Svěcený a další

5. Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Zavřít reklamu