Proč Gott podepsal Antichartu? A jakému režimu vlastně sloužil?

 Celebrity 
23. ledna 2017 03:25 / Marek Pokorný
  0
📷
2 fotografie v galerii
Karel Gott tvrdí, že byl podepsáním Anticharty podveden! Profimedia
Anticharta! Slovo, které děsí některé umělce, zatímco jiní jej ignorují. Pamflet, který přichystali komunisté před 40 lety a mnozí herci, zpěváci a další připojili podpis, je stále v jejich živé paměti. Proč ale takový dokument podepsal třeba Karel Gott?

Sám Mistr tvrdí, že nevěděl, co podepisoval, že soudruzi na něj, jako na řadu dalších, udělali podraz. 

„Já jsem konkrétně přímo nesloužil ani jednomu režimu. Jestliže jsem někomu posloužil, tak spíš tomu, že jsem podepsal Dva tisíce slov. A u takzvané Anticharty, to jsme skočili na špek, zneužili nás, o tom jsem vyprávěl už mnohokrát. A to zase taková tragédie snad nebyla, já jsem nikdy nesloužil ani nezpíval za tyranů. Jestliže tady byla tyranie, tak začátkem padesátých let, a to jsem byl malý kluk,“ řekl kdysi v jednom z rozhovorů Gott.

Právě i on 4. února 1977 v Divadle hudby, dnešním Divadle Radka Brzobohatého podepsal Antichartu, která byla prezentována jako dokument Za nové tvůrčí činy ve jménu socialismu a míru.

Mnozí umělci tvrdili, že je komunisté zneužili, protože jim tvrdili, že jde o podpisy na prezenční listinu, tedy doklad, že v divadle tehdy byli. Až pak se někteří dozvěděli, co podepsali.

"Někteří to opravdu nevěděli, ale mnozí moc dobře věděli, co podepisují. Ale proč jim to vyčítat, byla těžká doba a kdo chtěl pracovat, musel poslouchat," dodal jeden z dalších umělců, terý pamflet nikdy nepodepsal, protože byl v tu dobu v zahraničí.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít