Kvůli anorexii jí hrozila amputace rukou. Zachránila se díky malování.

 Life & Style 
12. září 2013 10:53 / Jitka Jahodová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Ruce Amy vypadaly díky nemoci jako ruce staré čarodějnice. Foto: Facebook
Porucha příjmu potravy je závažné psychické onemocnění. Trpí jím prý každá dvanáctá dívka, nejčastěji v období puberty. Jejich touha dosáhnout ideálu krásy, který podle nich vypadá jinak než odraz v zrcadle, je žene akorát blíže k trvalým následkům a v horších případech i ke smrti.

Jednou z anorektiček byla i dvacetiletá Amy Lewis z Manchesteru, jejíž ruce vypadaly díky nemoci jako ruce staré čarodějnice. Byly dokonce v takovém stavu, že jí hrozila amputace! Dívka vážila pouhých 21 kilogramů. Nemoci propadla, protože chtěla zapadnout do školního kolektivu barbín. Amy kvůli anorexii vypověděl imunitní systém a nakazila se vzácnou chorobou tzv. autoimunitního lupusu. Tento stav jí doktoři poprvé diagnostikovali rok poté, co jí během Vánoc vznikly na rukou omrzliny. Sice získala zpět jejich mobilitu, ale trpěla nesnesitelnými bolestmi. Nakonec se zjistilo, že právě lupus je toho příčinou.

Člověk by si myslel, že zpráva o lupusu, který u ní vznikl právě kvůli anorexii, ji bude šokovat. Bylo jí to však jedno, v 15ti letech nic takového nebrala vážně. I přesto byla odhodlána stále pokračovat v hubnutí. Co teprve Amy zlomilo, byla její nově objevená vášeň pro malování. Chtěla tak moc tvořit, že se rozhodla svou váhu srovnat a postupem času se zbavila i lupusu. Její ruce jsou opět v pořádku a Amy teď váží 45 kilogramů. Začala studovat ilustraci na Vysoké škole v Edinburghu, a přestože občas stále zápasí sama se sebou, soustředí se na to být šťastná.

S poruchami příjmu potravy se potýkají i české a zahraniční celebrity. I oni jsou pod velkým nátlakem okolí a je to důkaz, že jsou to pořád jen lidé z masa a kostí. Mezi českými bychom našli Elišku Bučkovou, Hanu Vágnerovou nebo snad už vyléčenou Míšu Noskovou. Mezi chodící kostry jsou často řazeny i Angelina Jolie, Keira Knightley nebo Victoria Beckham.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít