Advokátka Klára Samková odtajnila největší problémy české justice a promluvila o hrozbách Islámu

 Face To Face 
23. října 2020 11:39 / René Černý
  0
📷
6 fotografií v galerii
Advokátka Klára Samková je ve svých názorech velmi upřímná Face To Face
Patří prý k nejlepším ve svém oboru. Ani v soudní síni se nebojí říct svůj názor, a to velmi nahlas. Advokátní komora s ní vede kárné řízení a byla dokonce nařknuta z toho, že je extrémistka. Bývalá poslankyně Federálního shromáždění, ale taky kandidátka na prezidentku a do Evropského parlamentu, advokátka Klára Samková, byla hostem René Kekelyho v talk show Face To Face.

To, že advokát zastupuje vraha, násilníka, pachatele jiné trestné činnosti, je běžné. Ale to, že je advokát „extrémista“, to úplně tak běžné není. Sama Klára Samková se nařčení usmívá. Jak k tomu dospěla?

„K tomu jsem nedospěla já, ale náš pan ministr Hamáček a takové ty odbory, co on má pod sebou a já bych řekla, že to je jeho problém, který se mě nikterak nedotýká. Ale jednou se ho historie na to jednou rozhodně zeptá, až přijde ten čas,“ říká Klára Samková.

Podle ní je také dlouhodobým cílem České advokátní komory proto, aby přišla o advokátský talár, to jaksi vzbudilo značnou debatu o roli ČAK jako takové. V tomto případě by ta debata kolem jejích postihů značná. Jak v nadsázce říká, kdyby o něj i přišla, uživila by se.

Pokud by byla vyloučena z ČAK, vzbudilo by to podle ní značnou debatu o její roli, protože nezavdává příčiny pro nějaké postihy či tvrdá nařízení. Ale jsou to údajně věci, které jsou na hradě, mají politický přesah.

Prý by jistě byl zájem z řady několika redakcí, aby psala, protože o to měly už v minulosti zájem. A psaní ji velmi baví. Pak má také několik let rozepsány asi tři romány a asi dvě poloodborné knížky, takže by prý hlavně seděla a psala.

Už se ale prý stalo, že Samkovou někteří označili za rasistku. „To už se stalo: xenofob, rasista, islamofob. Homofob mi schází, tedy jako…, tam ještě nedorazili, mám co vylepšovat,“ říká s humorem sobě vlastním Klára Samková.

Na otázku, zda se máme bát islámu, odpovídá zcela jasně: „Ano, máme se bát islámu a zejména jeho zneužití pro politické cíle jak v zemích Středního a Blízkého východu, tak i v některých evropských zemích a i jiných světových velmocích. Ta hra je velmi komplikovaná a globální. A bohužel už neplatí pravidlo, že nepřítel mého nepřítele je mým přítelem. Ty vztahy se navzájem kříží. Každý chvilku hraje na jiné straně v různých hrách. Je to nepřehledné a ve svém důsledku - nemanažovatelné. A to mi nevyhovuje."

Na otázku, proč není tak často zvána do veřejnoprávních médií a vůbec médií, odpověděla, že je třeba se ptát u nich. „Je to odraz toho, že Česká televize se bojí konfrontačního tónu. Já dobře nechápu proč, protože veřejnoprávního média jsou od toho, aby se nemusela bát.“

Klára Samková proslula mimo jiné i tím, že před mnoha lety zastupovala a v podstatě vyhrála soud  s pěstitelkou konopí k léčebným účelům Bushkou Bryndovou, kdy byla osvobozena a její vina nebyla prokázána.

„Já jsem ji obhajovala, trvalo to přes tři roky. Považuji to za precedens, ale ten se bohužel nenaplnil. Je to jedno z dalších velkých témat, které by se tu mělo diskutovat. A říkám otevřeně, že samoléčba konopím je to, co by měl stát podporovat. A rozhodně to nepodporuje tím, že prodává mastičky průmyslově vyráběné s konopím za cenu, kterou si lidé nemohou dovolit. Konopí je rostlina, kterou nám seslal Bůh se svými neuvěřitelně léčivými schopnostmi, tak stát by měl dělat vše proto, aby takovýto sebeléčebný program podporoval," namítá advokátka Samková.

Jaký má názor na drogové dealery v centru Prahy, které policie často úspěšně přehlíží? Jak je to s tresty za různé delikty, proč u každého soudu dostane pachatel jiný trest a co by se mělo změnit? Proč jdou soudy často jen takzvaně po povrchu případů a měla by se změnit i hranice trestní odpovědnosti? Na to Klára Samková ve velmi otevřeném rozhovoru v pořadu Face To Face odpověděla.

 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Tech

Do Prahy přijede šokující koncept Inception, ukáže se v listopadu na e-Salonu v Letňanech