Předmanželský byznys: Pro někoho nutnost, pro jiného potupa. A po těch „nenasmlouvaných“ mnohdy potopa…
Life & Style
22. července 2013 10:37
/
Vítek Koldinský
📷
1 fotografie v galerii
Smlouvy se neuzavírají pro situace, kdy jsme nejlepší kamarádi a všechno běží jako po másle. / inStory.cz
Nejnovější
Žádná novinka!
Naši předkové uzavírali svatební smlouvy už při zasnoubení. Jejich pojetí však bylo širší, než u těch dnešních. Tehdejší smlouvy řešily téměř všechno, od věna až po vdovský důchod. Jejich právnické pojetí je však proti současnosti právě opačné, protože v případě, kdy snoubenci neuzavřeli žádnou smlouvu, se mělo za to, že si každý z nich ponechává pro dobu manželství svůj majetek. Přitom ale platilo, že snoubenka sňatkem předává svůj majetek do správy manželovi. To nebylo moc rovnoprávné, že? A pokud by nastala situace, kdy nebylo jasné, komu z manželů určitý majetek náleží, vždy došlo k rozhodnutí, že patří manželovi… Hm.
Nic není definitivní
Náplní předmanželské smlouvy bývá sepsání majetku – movitého i nemovitého, který oba snoubenci do manželství vnáší, a dále například přepsání nemovitosti do výlučného vlastnictví jednoho z manželů. Laicky řečeno – manželé si tedy mohou určit, která věc je čí a co budou mít dohromady. Takové rozdělení ale nemusí být definitivní, tyto smlouvy lze uzavírat a upravovat i během trvání manželství. Někdy se tedy proklatě vyplatí moc nezlobit. Předmanželská smlouva také upravuje majetkové hodnoty a závazky vzniklé před manželstvím.
Vychytávky
Partneři se mohou dohodnout, že každý z nich bude s určitými věcmi disponovat samostatně bez ohledu na názor svého protějšku. Jinak totiž platí opačný princip, tedy že kromě drobných vydání a obvyklých úkonů musejí se všemi majetkovými opatřeními souhlasit oba. Je potom otázkou, zda kostýmek od Chanela je či není drobným vydáním… A pozor, ještě jedna důležitá informace - výnosy z majetku, který je ve výlučném vlastnictví i jen jednoho z manželů, patří do společného jmění manželů.
Umělecké dělení
Hodláte-li pojmout za oficiáoního životního druha umělce/umělkyni, je dobré vědět několik podrobností. Třeba že výsledky tvůrčí činnosti, např. obrazy, sochy, knihy, nahrávky apod. nepatří do společného vlastnictví ani když je váš umělec vytvořil v době trvání svazku. Ovšem pozor - peníze, jež za prodej díla utržil, už součástí společného jmění jsou, což je úplně báječné… A také věci sloužící výkonu povolání, jako zařízení dílny či atelieru, jsou stejně vaše jako jeho. Takže až vás opravdu naštve, požadujte při rozvodu jeho/její štětce nebo kytaru.
Kam dál?