Předmanželský byznys: Pro někoho nutnost, pro jiného potupa. A po těch „nenasmlouvaných“ mnohdy potopa…

 Life & Style 
22. července 2013 10:37 / Vítek Koldinský
  0
📷
1 fotografie v galerii
Smlouvy se neuzavírají pro situace, kdy jsme nejlepší kamarádi a všechno běží jako po másle.  / inStory.cz
Tak už to v životě chodí. Smlouvy se neuzavírají pro situace, kdy jsme nejlepší kamarádi a všechno běží jako po másle, ale naopak pro případy, kdy se to nějak zvrtne a najednou se nemůžeme dohodnout vůbec na ničem. V byznysu jako v manželství. A kvůli tomu existuje právě i předmanželská smlouva. Na majetek bývají obvykle jaksi háklivější pánové. Dámy, i ty zámožné, lapeny v osidlech lásky nehledí často nalevo napravo a nepřijde jim ani na mysl, že těm růžovým brýlím by mohly jednoho dne prasknout skla a oprava se setsakra prodraží. Většina párů, které se o tuto problematiku nezajímají, bývá při rozchodu překvapena, na co všechno má jejich protějšek právní nárok.

Žádná novinka!
Naši předkové uzavírali svatební smlouvy už při zasnoubení. Jejich pojetí však bylo širší, než u těch dnešních. Tehdejší smlouvy řešily téměř všechno, od věna až po vdovský důchod. Jejich právnické pojetí je však proti současnosti právě opačné, protože v případě, kdy snoubenci neuzavřeli žádnou smlouvu, se mělo za to, že si každý z nich ponechává pro dobu manželství svůj majetek. Přitom ale platilo, že snoubenka sňatkem předává svůj majetek do správy manželovi. To nebylo moc rovnoprávné, že? A pokud by nastala situace, kdy nebylo jasné, komu z manželů určitý majetek náleží, vždy došlo k rozhodnutí, že patří manželovi… Hm.

Nic není definitivní
Náplní předmanželské smlouvy bývá sepsání majetku – movitého i nemovitého, který oba snoubenci do manželství vnáší, a dále například přepsání nemovitosti  do výlučného vlastnictví jednoho z manželů. Laicky řečeno – manželé si tedy mohou určit, která věc je čí a co budou mít dohromady. Takové rozdělení ale nemusí být definitivní, tyto smlouvy lze uzavírat a upravovat i během trvání manželství. Někdy se tedy proklatě vyplatí moc nezlobit. Předmanželská smlouva také upravuje majetkové hodnoty a závazky vzniklé před manželstvím.

Vychytávky
Partneři se mohou dohodnout, že každý z nich bude s určitými věcmi disponovat samostatně bez ohledu na názor svého protějšku. Jinak totiž platí opačný princip, tedy že kromě drobných vydání a obvyklých úkonů musejí se všemi majetkovými opatřeními souhlasit oba. Je potom otázkou, zda kostýmek od Chanela je či není drobným vydáním… A pozor, ještě jedna důležitá informace - výnosy z majetku, který je ve výlučném vlastnictví i jen jednoho z manželů, patří do společného jmění manželů.

Umělecké dělení
Hodláte-li pojmout za oficiáoního životního druha umělce/umělkyni, je dobré vědět několik podrobností. Třeba že výsledky tvůrčí činnosti, např. obrazy, sochy, knihy, nahrávky apod. nepatří do společného vlastnictví ani když je váš umělec vytvořil v době trvání svazku. Ovšem pozor - peníze, jež za prodej díla utržil, už součástí společného jmění jsou, což je úplně báječné… A také věci sloužící výkonu povolání, jako zařízení dílny či atelieru, jsou stejně vaše jako jeho. Takže až vás opravdu naštve, požadujte při rozvodu jeho/její štětce nebo kytaru.
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda