Tragická smrt! Český umělec zemřel hodně mladý! Sanitka ho vláčela desítky metrů

 Celebrity 
03. září 2016 04:00 / redakce
  0   0
Rodný dům Jiřího Ortena v Kutné Hoře! archiv
Jiří Orten vlastním jménem Jiří Ohrenstein, nadějný český básník, který v pouhých dvaadvaceti letech zemřel pod koly německé sanitky.

Úspěšný student herecké konzervatoře byl kvůli svému židovskému původu nucen ze studií odejít. Pro svou básnickou činnost si zvolil pseudonym Jiří Orten. Debutoval v Mladé kultuře a Haló novinách (1936), kde po určitý čas redigoval rubriku mladých. Kromě toho přispíval do mnoha časopisů tehdejší doby. Sbírky jeho nádherných básní vyšly pouze díky velké odvaze Františka Halase a A.M.Píši, kteří propůjčili mladému autorovi "árijská" jména Karel Jílek a Jiří Jakub.

Ty nejhezčí Ortenovy básně ale vyšly až po válce. Pozoruhodným svědectvím o Ortenově životě jsou i tři knihy jeho deníků – Modrá, Žíhaná a Červená, do nichž si zaznamenával své postřehy, básně i výpisky z četby v období od 10. ledna 1938 až do osudného 30. srpna 1941. V předvečer jeho dvaadvacátých narozenin ho na procházce s přítelkyní po vltavském nábřeží zachytila německá sanitka. Desítky metrů ho vláčela po pražském dláždění. Z bezvědomí už se neprobral. Zemřel 1. září 1941.

Na památku Jiřího Ortena se od roku 1993 koná festival Ortenova Kutná Hora. S ním je spojená i stejnojmenná literární soutěž pro mladé autory poezie do 30 let. Bylo po něm rovněž pojmenováno pražské Ortenovo náměstí.
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dům a zahrada

Jak pečovat o kuchyňské nože, aby byly neustále ostré

Styl

Pravidelná konzumace jablek vám přinese velké množství zdravotních výhod

Bydlení

Odstranit vodní kámen usazený v toaletě vám pomůže doma vyrobený gelový čistič

1. Lucie Bílá odkrývá své soukromí více, než bývalo zvykem

2. Tomu se říká retro v televizi. Hlasatelky se vracejí na obrazovku

3. K hrobu Karla Gotta denně míří až stovky lidí

4. Halina Pawlowská a její nepředstavitelné a naprosto nečekané situace

5. Tajemství slavných českých žen prozrazeno. V koupelně mají elixír mládí!

Zavřít reklamu