Alzheimerova nemoc kosí celebrity! Podlehla jí i žena, kterou zbožňoval celý svět!

 Celebrity 
18. září 2015 17:45 / redakce
  0   0
Mistryně slova a geniální spisovatelka se narodila před 125 lety archiv ČT
Před 125 lety, 15. září 1890, se narodila geniální spisovatelka, na kterou nedají milovníci detektivního žánru dopustit, Agatha Christie. Její detektivky považují mnozí dodnes za nepřekonané. Mistryně nečekaných rozuzlení rozhodně nebyla obyčejná žena. První knihy začala psát již v osmnácti letech. Během první světové války pracovala Agatha v nemocniční lékárně, kde vážila přísady do různých léků. Opravdu neocenitelná zkušenost pro autorku detektivek!

V roce 1926 přišla Agatha o matku i o manžela. Matka zemřela, manžel odešel za milenkou. Zhroucená Agatha na čas zmizela neznámo kam – a tato epizoda jejího života nikdy nebyla zcela vysvětlena. Hledala ji policie a fanoušci se obávali, že ji nevěrný manžel zabil. Policie spisovatelku objevila o tři týdny později v malém hotýlku. Tvrdila, že ze šoku ztratila paměť. Vyšetřili ji psychiatři, spekulovali o různých diagnózách a nakonec to uzavřeli jako depresi způsobenou nervovým zhroucením. Později se Agatha vdala podruhé za archeologa Maxe Mallowana a toto manželství bylo velmi šťastné.

Knihy královny detektivek byly přeloženy do čtyřiceti pěti jazyků a prodaly se přes dvě miliardy výtisků! Podle jejích knih vznikly desítky skvělých filmů s hvězdným obsazením. Napsala i několik rozhlasových a divadelních her. Její Past na myši byla nejdéle kontinuálně uváděnou divadelní hrou na jednom jevišti v celosvětovém měřítku.

Dožila se velkého úspěchu a uznání. Na počátku sedmdesátých let se u ní však objevily blíže nespecifikované zdravotní problémy. Někteří životopisci se domnívají, že trpěla Alzheimerovou chorobou. Necítila se dobře, a proto v roce 1976 přepsala autorská práva na většinu svých děl na vnuka Mathewa Pricharda. Zemřela ve věku osmdesát pět let 12. ledna 1976.
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dům a zahrada

Připravte si zásobu bylinkových amarounů, jsou výtečné pod maso

Styl

Klimatizace způsobuje celou řadu zdravotních potíží. Abyste předešli problémům, musíte ji používat...

Bydlení

Pokud se vám někde protrhla síť proti hmyzu, nemusíte hned kupovat novou. Dá se spravit

1. Dědictví aneb Kurvahošigutntag. Ve filmu byly Vlasta s Irenkou velké rivalky, ve skutečnosti si padly do oka

2. Lucie Bílá snad zastavila čas. Zpěvačka jen kvete a omládla i duševně

3. Charismatický zpěvák David Kraus prozradil, co je pro něj opravdu důležité

4. Jiřina Bohdalová slaví neuvěřitelné 89. narozeniny. Co vězí za její nezkrotnou energií?

5. Velká novinka v rodině Terezy Kostkové. Pochlubila se novým přírůstkem

Zavřít reklamu