Květa Fialová: Jak na tom doopravdy je? Kdo zaplatí specializovaný ústav?

 Celebrity 
06. dubna 2015 04:58 / redakce
  0   0
Stav Květy Fialové se zhoršil, Alzheimer postupuje, proto potřebuje stálou a odbornou péči! archiv
Tornado Lou Květa Fialová (85), u které se projevila Alzheimerova nemoc, musí z LDN oddělení jinam. Už zřejmě zítra bude převezena na speciální Gerontologické centrum, kde jsou na pacienty s touto poruchou zařízení. Stav herečky se zhoršil, nemoc poměrně hodně postupuje. Jak na tom opravdu je?

"Květa na tom není vůbec dobře. Strašně sešla, zhubla a ta paměť je opravdu špatná. Pamatuje si, co dělala před třiceti lety, ale co bylo ráno neví. Je to smutný pohled. Je vidět, jak ten Alzheimer jde rychle," řekl VIPStory.cz zdroj z okolí herečky.

Stařecká demence, či Alzheimerova choroba nemá vliv jen na paměť, ale i na celkový fyzický stav pacienta. Ten tak může chátrat. Hubnutí, změna vzhledu, někteří mohou přestat chodit, mluvit nebo se projeví další potíže. U některých pacientů se zase naopak vlivem Alzheimera mohou zastavit dosavadní zdravotní problémy, ale mají svůj svět. A to je problém i slavné herečky.

Podle některých informací ne každého poznává, je zmatená, neví kde je a proč tam je. Chce jít třeba na zkoušku do divadla, nebo natáčet. Její paměť funguje jinak. To, co prožívala se svým manželem, režisérem Pavlem Hášou, který s Alzheimerem bojoval tři roky, zažívá teď sama, aniž si to uvědomuje.

V novém centru, kam se přestěhuje, se za nadstandardní péči platí nemalé peníze. Může jít o desetitisícové částky. Podle všeho měsíční pobyt vyjde okolo 25 až 30 tisíc. Fialová tím, že je v tomto stavu, patří mezi invalidy a bude dostávat příspěvek na péči až ve výši 11 tisíc korun. Také z něj může rodina platit poplatky. K tomu zatím její dcera Zuzana musí pečovat o byt, v němž Fialová doposud žila.

"Květa celý život vydělávala slušné peníze a žila poměrně skromně, takže má naspořeno a z toho může rodina ty věci umořit, protože platit sanatorium, byt, starat se o chalupu a ještě o svůj byt dcera Zuzana ze svého platu jen tak nemůže," dodal zdroj.

Fialová se před kameru a ani do divadla nejspíš už nikdy nevrátí. Stejně tak jako do svého bytu. Odborníci navíc nedoporučují pro pacientův stav přemisťovat jej často z místa na místo. Fialové dcera Zuzana Hášová si sice plánuje, že by si vzala maminku k sobě. To ale patrně nebude ani možné. Péče o člověka s Alzheimerem vyžaduje čtyřiadvacetihodinovou péči a velmi náročnou. Okolí nikdy neví, co takový člověk může udělat.

"Pokud stav pacienta postupuje poměrně rychle a k horšímu, může mít problémy se základním vykonáváním potřeb, pohybem, jídlem a podobně," říká jedna z pečovatelek, která se o podobné klienty roky stará.

Květa Fialová navíc celé roky bojuje s kardiovaskulárními problémy. Má těžce nemocné srdce. Za sebou má infarkty, má voperovaný bypass a možná prodělala i slabou mrtvici, která právě mohla Alzheimera odstartovat.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dům a zahrada

Sezona komárů začala. Jak se proti nim bránit a jaké možnosti využít

Styl

Klimatizace člověku v létě uleví. Může ale také ničit zrak, svaly i klouby

Bydlení

Udržte v domě dobrou energii. Zavírejte koupelnu a sklápějte záchodové prkénko

1. Kristýna Hrušínská měla v Pánském klubu stylového kanárkově žlutého parťáka

2. Vrátila se do Evropy a šla pod skalpel. Zuzana Belohorcová prozradila, co si nechala vylepšit tentokrát

3. Jako vejce vejci. Olympijský vítěz David Svoboda nafotil charitativní kalendář se svým dvojčetem

4. Slavní, kteří mají dobré srdce. Podpořit dobrou věc přijeli Roden, Písařík, Svěcený a další

5. Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Zavřít reklamu