Umělci vystupují v unikátním klipu s lékaři slánské nemocnice, kteří denně zachraňují mnoho životů na covidovém JIP a ARO

 Celebrity 
14. března 2021 20:50 / René Černý
  0
Loading...
📷
6 fotografií v galerii
David Koller, Jitka Smutná nebo Martin Písařík se zdarma zapojili do podpory slánské nemocnice Archiv umělců
Neuvěřitelnou vlnu solidarity projevili někteří čeští umělci, které s netradiční, ale potřebnou prosbou oslovil Matěj Falc, mladý sympatický lékař z nemocnice ve Slaném. Ten s kolegy z covidového oddělení, které je jedním z nejzaplněnějších u nás, chce tímto způsobem nabádat k očkování. Považuje jej za nesmírně důležité už proto, že denně vidí umírající lidi, kteří rozhodně nepochází jen z řad chronicky nemocných a přestárlých.

David Koller, Taťjana Medvecká, Martin Písařík, Jitka Smutná, Petr Vacek, Milan Hein nebo Vladimír Kořen se spojili a bez nároku na honorář se zapojili do kampaně podporující očkování proti onemocnění covid-19. Lékaři moc dobře vědí, jak těžký je boj s koronavirovou nákazou.

Duchovním otcem myšlenky je mladý sympatický lékař Matěj Falc, který, jak sám říká, šel do nemocnice pracovat s ideály. To, čím si on i řada jeho kolegů už rok prochází, co hlavně v posledních měsících denně vidí, ho stále šokuje. I když je s kolegy zvyklý na ledacos, pořád nemůže vstřebat častou bezmoc, kdy některým zkrátka nelze pomoci.

„Ta nemoc, která může postihnout kohokoli, jakéhokoli věku, kondice, váhy a bez rozdílu, zda je chronicky nemocný nebo i zdravý, má to, co jiná respirační onemocnění nemají. Nikdo nevíme, jakým způsobem covid-19 proděláme, a zda a jaké budou následky. Ti, u nichž se rozvine těžký zápal plic, což je téměř u všech, kteří končí u nás na covidovém JIP a ARO, se v podstatě dusí ve vlastním těle. Není nic strašnějšího. Nikdo si neumí představit tu bezmoc, když děláte maximum, ale víte, že není šance. Když za směnu vypisujete několik úmrtních listů, když pak balíte tělo do vaku, když musíte příbuzným, často i rodinám, které zůstanou bez matky či otce, sdělovat, že jejich blízký nepřežil... Je to vše nesmírně psychicky náročné, o fyzickém vypětí nemluvě," svěřil se Matěj Falc z nemocnice ve Slaném.

Sám říká, že kdyby nebyla podpora vedení a skvělého týmu kolegů, už by to nejspíš nezvládl. „Motivuje mě to, že můžeme alespoň některým pomoci, můžeme být u toho, když se podaří, aby se i zdánlivě špatný stav nakonec zlepšil. A nesmírně vás to žene dopředu, že to má smysl. I když jste někdy na pokraji sil a někdy až zoufalství. Opravdu to není chřipečka. Máme i takové, kteří nevěřili, že covid existuje, odmítali nosit roušky a nás lékaře osočovali z toho, že jsme zaprodanci, které někdo platí proto, aby promovali údajnou pandemii. Pak se diví, omlouvají se, pokud tedy mají ještě tu sílu. Nelze se na ně ale zlobit. Ten, kdo si tím neprošel, ať už na vlastní kůži, nebo jako my lékaři a sestry, nejspíš nepochopí,“ podotýká lékař.

Proto je rád, že se i známé osobnosti zapojily do spotu, který vybízí lidi, aby, pokud mají tu možnost, se nechali očkovat. Vakcína nemusí zabránit onemocnění, ale rozhodně může velmi zásadně zmírnit průběh, zvláště u chronicky nemocných a starých lidí.

„Očkováním nedostáváte do těla čip Billa Gatese, dostáváte vstupenku do normálního života,“ říká autor nápadu.

„Já půjdu na očkování, aby se zase v metru mohlo chodit bez roušek, aby mě lidi na ulici poznávali, a abych se mohl dívat na krásný dívčí úsměvy,“ říká ve spotu s úsměvem herec a zpěvák Martin Písařík.

„Já už se tak těším, až zase budou diváci v divadle, až budu moct chodit s odpadem do tříděných popelnic,“ přidává se herec a moderátor Petr Vacek.

„Chci být se svými vnoučaty, chci je obejmout a těšit se s nimi,“ přeje si herečka Jitka Smutná.

"Doma už mám celkem uklizeno, šel bych zase mezi lidi, tak se nechám naočkovat,“ hlásí zpěvák David Koller.

„Věřte těm, kteří zachraňují životy,“ dodává ve spotu i moderátor ČT Vladimír Kořen.

Unikátní záběry v klipech vznikly přímo v reálném prostředí slánské nemocnice na covidovém oddělení, tedy v místech, kde lékaři a další zdravotníci svádějí denně boj o životy pacientů.

„Ve svém volném čase a zadarmo pomohli videa vytvořit profesionálové z České televize, herci z divadla Ungelt a další osobnosti, kromě nich ve videích účinkují lékaři z našeho covid týmu. Videa mají dvě rovnocenné verze - jedna je s osobnostmi, druhá s covidovými lékaři. Nabízíme je zcela volně k šíření médiím a dalším komunikačním kanálům, které budou ochotny je sdílet,“ dodal ředitel Nemocnice Slaný Štěpán Votoček.

Všichni dávají k dobru jedno heslo, které hovoří za vše: Hippokratés řekl: „Lékařské povolání je fraška, ve které hrají tři herci: pacient, lékař a nemoc. Bez vašeho správného rozhodnutí ti první dva prohrají.“ 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod