Tragické tajemství slavné kuchařky a spisovatelky Magdaleny Dobromily Rettigové

 Celebrity 
04. února 2020 11:03 / René Černý
  3
📷
5 fotografií v galerii
Od narození Magdaleny Dobromily Rettigové uplyne letos 235 let Archiv
Letos koncem ledna uplynulo 235 let od narození a v srpnu uplyne 175 let od úmrtí asi nejslavnější české kuchařky, autorky receptů, ale také spisovatelky a buditelky Magdaleny Dobromily Rettigové. Její hlášky ve stylu: "vraž do toho kopu vajec..." se staly legendárními. Co ale o ní víme? Málokdo tuší, jak těžký měla život a že od mládí až do konce jejího života kolem ní obcházela smrt. A že přišla o to nejcennější, o děti!

Magdalena Dobromila Artmannová, jak se původně jako svobodná jmenovala, byla česká buditelka a spisovatelka, autorka kuchařek, básní, divadelních her a krátkých próz. Dodnes je známa především jako autorka knihy Domácí kuchařka.

Byla ale spisovatelka i propagátorka všeho českého, a také všeho pořádného. Učila dívky a mladé ženy, jak si udržet pořádek, domácnost, jak hospodařit i jak vařit. Už od dětství kolem ní obcházela smrt. Nejprve jí zemřel otec, pak sourozenci. A tak se s ní její maminka z rodných Všeradic u Hořovic přestěhovala do Plzně. 

Už ve svých 12 letech se poznala s Janem Aloisem Rettigem, který se později stal jejím manželem. Živil se jako právník, správce, ale také spisovatel. Přestože s ním prožila skoro celý život, občas prý tvrdila, že šťastná se být necítí. 

Společně prostřídali pět působišť. Nejdramatičtější chvíle života prožila po roce 1809, kdy se z Prahy přestěhovali do jihočeského Tábora. Zde porodila dvě děti - dcera zemřela den po porodu, syn po půl roce. 

Magdalena Dobromila trpěla depresemi, přesto stále psala. Upnula se na psaní receptů, povídek, ale roznemohla se. Tak se v roce 1813 s manželem přesunuli do Přelouče. Zde se jim narodila dcera Jindřiška, pozdější poměrně slavná operní zpěvačka. 

Byla dokonce obsazena do role Lidušky při pre­miéře Tylovy a Škroupovy hry Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, z které později vznikla česká státní hymna. Jindřiška se pak uchytila v dnešním Grazu, později v Mnichově a ve Vídni. Nevdala se, ale narodila se jí v roce 1840 dcera Karolina Josefa Henrieta. Sama Jindřiška zemřela roku 1854 na choleru. Svou matku přežila jen o devět let.... 

Traduje se, že její matka Magdalena Dobromila Rettigová porodila za svůj život 11 dětí, z čehož přežily jen tři. Jiné prameny zase říkají, že pouze jediná dcera Jindřiška zůstala a tolik dětí neměla. 

Nicméně slavná spisovatelka, propagátorka české, hutné kuchyně a také dobrého hospodaření, byla velmi moderní žena. Také velmi inteligentní s velkým přehledem. Proto u mnohých narážela. Neměla moc přátel. "Mnohým vadilo, že Magdalena viděla takzvaně dál, měla přehled a nadhled a nezahazovala se s lidmi, o nichž věděla, že jsou vypočítaví, hloupí a namyšlení," tvrdí jedna z historiček paní Zdena, která se životem Rettigové dlouho zabývala. 

Posledním působištěm Magdaleny Dobromily byla Litomyšl. Zde také 5. srpna 1845 ve věku 60 let zemřela. Za svůj život napsala a vydala stovky receptů, které dodnes využívají mnohé hospodyňky, převážně starší generace. 

Pochována byla tam, kde zemřela, tedy v Litomyšli, kde má svůj honosný hrob a kde se také každoročně konají gastroslavnosti na její počest. 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak vybrat oblečení na prvním rande? Díky červené barvě z vás muž nespustí oči

Dům a zahrada

Proč nejsou kočky tak věrné jako psi? Psi potřebují lásku, kočky jistoty