Jan Přeučil na jevišti: To, co ve svých 84 letech předvádí, snad nelze ani pochopit. Nezbývá, než smeknout klobouk

 Celebrity 
25. srpna 2021 11:19 / René Černý
  0
📷
9 fotografií v galerii
Jan Přeučil ve svých 84 letech podává na jevišti strhující a až nepochopitelný výkon Jaroslav Hauer/se souhlasem J. Přeučila
V únoru příštího roku oslaví neuvěřitelné 85. narozeniny. Jan Přeučil na to nevypadá ani fyzicky, ani mentálně. To, co herec, dabér a slavný nositel klobouků předvádí a dokáže na jevišti, snad nelze ani pochopit. Nezbývá, než takzvaně smeknout!

Přeučka, jak mu jeho blízcí a kolegové říkají, má neuvěřitelnou kondici. I ve svém vrcholném věku je neskutečně pohyblivý, pamatuje si neuvěřitelné kusy textů. Ostatně to dokázal nyní znovu v legendárním pražském Divadle Na Zábradlí. Tady v angažmá působil 35 let a přes 20 let byl jeho uměleckým šéfem. Teď se sem vrátil znovu.

"Dnes tu jednak hraji Gogolovy Bláznovy zápisky, což je poměrně náročná hra jednoho herce, ale v podstatě neskutečně nadčasová. Gogol byl démon. A jednak tu dotáčíme s režisérem Arturem Kaiserem a jeho týmem část dokumentu, který bude celý o mne. Velmi si toho vážím a cením, protože to, co moji přátelé odvádějí za práci, je neuvěřitelné," svěřil se Jan Přeučil.

Hodinu a deset minut na jevišti bez přestávky, kde si Přeučil kleká, sedá, lehá, odříkává mistrně obrovské kusy textu, to se hned tak nevidí. "Pana Přeučila znám, ale to, co jsem dnes viděla, je neuvěřitelné. Je to úctyhodné a možná by mu jeho paměť a kondici záviděli i mnozí o generaci i dvě mladší kolegové. Byl to strhující výkon," prozradila inStory.cz spisovatelka a novinářka Marie Formáčková.

Kromě dokumentu Jan Přeučil - Vzpomínám si..., který uvidí veřejnost v únoru příštího roku a jehož část se natáčela v Divadle Na Zábradlí, se připravuje životopisná kniha Deset klobouků Jana Přeučila. 

"S Pavlem Mészárosem a dvěma přáteli, Jaroslavem Hauerem a René Kekelym, připravujeme už od loňska knihu. ´Díky´covidu jsem měl čas vyhledat stovky fotografií a výstřižků, které jsme společně probrali, vytřídili, ta finální a nejtěžší práce byla na nich, a už v říjnu tato kniha vyjde. Viděl jsem už pracovní verzi a musím hluboce smeknout svůj klobouk," prozradil Přeučil.

"Teď s mou paní Evičkou míříme na pár dní do milovaného Řecka na ostrov Thasos, a pak se zase pustíme do práce. Jak s naším divadlem pro děti, tak s hodinami rétoriky. Mně čeká natáčení velké role ve filmu právě Artura Kaisera z cirkusového prostředí. A mám tam i rozhlas a další povinnosti. Včetně mé kantorské činnosti na Vysoké škole herecké v Bánské Bystrici, kam dvacet let nejméně jedenkrát měsíčně jezdím," svěřil se Jan Přeučil.

 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Belohorcová s manželem zažehnali manželskou krizi a uspořádali na Tenerife velkou party. Zpívat jim...

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte