Režisér Sluncí, sen a čertovských pohádek Troška udělal zásadní životní rozhodnutí. Mnoho lidí tím šokoval

 Celebrity 
05. srpna 2021 10:12 / René Černý
  0
📷
4 fotografie v galerii
Zdeněk Troška oznámil, že se odebírá na odpočinek Se souhlasem - archiv Z. Trošky
Jeden z nejúspěšnějších a nejoblíbenějších filmařů, Zdeněk Troška, udělal krátce po svých 68. narozeninách zásadní životní rozhodnutí. Mnohé tím šokoval, a přesto, že ho bere jako definitivní, nevylučuje, že to může být později i jinak.

Režisér a rodák z Hoštic u Volyně, kde před více než 30 lety natočil první díl ze série košilaté trilogie Slunce, seno, se rozhodl odejít na odpočinek. A to přesto, že ještě loni hlásil do světa, že má na stole tři náměty a scénáře, které by rád realizoval.

"Myslím si, že jsem toho natočil už dost a teď dám šanci mladším, ať točí oni. Já jsem toho udělal až až a je tu už taky věk, který člověk nezastaví. I když se občas cítím na dvacet," řekl inStory.cz stále usměvavý Troška.

Lockdownové období strávil celé doma v milovaných Hošticích. Nikam nejezdil, nevycházel. "Byla tu jen rodina, bratr se švagrovou, občas přijely jejich děti a vnoučata. Do vsi nám jezdí ,pojízdný Tuzex´, tak říkám pojízdné prodejně, kde mají základní věci. Tam se nás vždy sejde pět šest, a to je jediná ´kultura´, kterou momentálně navštěvuji," podotkl režisér a autor mnoha komedií a pohádek, z nichž většina je divácky veleúspěšných.

"Pokud budu mít pocit, že bude nějaký námět zajímavý, nebo se objeví něco s dobrými podmínkami pro natáčení, tak o tom budu uvažovat a možná se do něčeho pustím, ale opravdu si myslím, že mám už i věk na to říct, co chci dělat, co ne a za jakých podmínek," podotkl režisér a scenárista.

Často podle svých slov ustupoval požadavkům producentů nebo koproducentů a mnohdy byly ústupky ne zrovna příjemné. Protože chtěl ale pracovat a jeho profese ho bavila, úkroky udělal. Teď už chce mít klid a užívat si důchodu.

"Jsem regulérní důchodce, občas pojedu na nějakou besedu, na nějakou akci, ale jinak do lesa na houby, občas po Hošticích, kam pořád jezdí desítky a stovky lidí, provedu turisty a ukážu jim, kde bydleli Škopkovi a kde Konopníkovi, ale jinak si budu užívat sladkého nicnedělání," prozradil Zdeněk Troška.

"Na zprávy se až na výjimku nedívám, politiku neřeším, nechci spasit svět a neřeším věci, které nemohu změnit a vidíte - jenom kvetu," dodal s humorem sobě vlastním Troška, který stále vzpomíná na svou velkou kamarádku Helenu Růžičkovou, od jejíž smrti uplyne v lednu neuvěřitelných 18 let.

"Myslím na ni denně, vzpomenu si na její hlášky, na to co by říkala dneska, jak by věci komentovala. A úplně ji slyším, jak by některé věci nazývala tak jadrně, jak jen ona to uměla. Hodně tu chybí, Helenka byla jen jedna a nikdy už tu taková herečka nebude. Ostatně jako pár dalších, Stella Zázvorková, Míla Myslíková, Milenka Dvorská a další podobné herečky, které měly dar opravdu od Pána Boha," dodal Troška.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná