Našli jsme dům ze Slunce, sena odkud Jirásková zpívala své slavné pá, pa, pa, pa, pápa...

 Celebrity 
10. srpna 2015 04:56 / redakce
  0
📷
4 fotografie v galerii
Jiřina Jirásková jako řídící Hubičková v trilogii Slunce, seno zpívala z okna. Domek najdete v malebné jihočeské vísce, ale Hoštice to nejsou archiv, VIPstory.cz
Kdo by neznal košilatou trilogii Zdeňka Trošky Slunce, seno, jako by ani nebyl. A kdo by si neoblíbil ústřední melodii, která zní nejenom na začátku, ale i na konci filmu, a kterou si také prospěvuje řídící Hubičková, alias Jiřina Jirásková! Našli jsme okno, z kterého zpívala ono slavné: pá, pa, pa, pa, pápa...A nejenom to!

Marně byste však okno s domkem hledali v Hošticích u Volyně, kam rodák a dodnes obyvatel, režisér Zdeněk Troška zasadil děj nejslavnější české komedie. Musíte se vydat o nejméně dvacet kilometrů dál, směrem na Šumavu a tady v malé vísce Dobrš najdete nádhernou chaloupku. Odtud z prvního patra Jirásková pěla své ódy a tady také kula pikle na tajnou svatbu Venci a Blaženy.

Domek je hned u silnice a patří soukromé majitelce ze Strakonic. Kdo netuší, co se tu poprvé před 33 natáčelo, rozhodně nic nepozná. Domek se moc nezměnil. Jen prošel rekonstrukcí a břečťan, který se pnul po zdi zmizel. Dnes je před domkem stromek.

"Pan Troška tu točil všechny tři díly a nejenom tady, ale támhle na faře," říká místní obyvatel a upozorňuje na církevní stavbu, kde řádil farář Otík (Luděk Kopřiva) a jeho "hoštické BBC", tedy drbny včele s Keliškou a Cecilkou.

"Už tenkrát, když jsme točili Slunce, seno, jahody, byla fara v Hošticích ve stejně strašném stavu, jako je dnes. A dodnes ji církev svatá nechává chátrat, až snad spadne. No a tenkrát jsme našli na Dobrši faru, kde bydlel celá léta pan farář, můj dobrý známý. Tam jsme točili všechny scény z fary, z venčí i uvnitř. A taky domek s oknem, odkud zpívala řídící Hubičková," prozradil VIPstory.cz Zdeněk Troška, kterého zájem diváků a milovníků Sluncí, sen těší.

"Když si vezmete, kolik je to let, kolikrát to už jen v televizi viděli a když to reprízují, jako právě teď zase, tak to má vždycky obrovskou sledovanost. To je pro mě největším potěšením, největší cenou, ne nějaký sošky a rádoby pseudoceny," říká Troška a naráží na kritiky, kteří všechny jeho filmy ztrhají, i když jeho filmy i pohádky jsou nejúspěšnějšími za posledních dvacet let.

Jen bohužel drtivá většina herců i neherců z trilogie je už po smrti. Stejně tak i Jiřina Jirásková, která desítky let jezdila na chalupu do nedalekých Malenic a po smrti na zdejším hřbitově byla také pochována.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum