Jsem zpátky aneb rady na „potom“: Kterak se po návratu z dovolené nezbláznit…

 Life & Style 
02. srpna 2014 11:57 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Jéžiš, už aby se zase někam jelo! foto: shutterstock.com
Závěrečný den dovolené se odehrává ve znamení posledních nákupů, balení zavazadel a chtě nechtě i přemýšlení o návratu do reality. Výhra je, když máte ve svém běžném životě někoho, na koho se těšíte. Láska nejenom přenáší hory, ale spolehlivě zahání i depresi z ukončení volna. Zcela opačný případ je ten, kdy si někoho nabrnknete právě na prázdninách. Zamilovat se na cestách je krásné, ale znesnadňuje to návraty. Pokud jde tedy o city, letní lásky berte s velkou rezervou. Naopak úskalí související s ukončením období volnosti a nicnedělání rozhodně nepodceňujte.

Time-out
Po návratu z dovolené bychom většinou všichni potřebovali několik dalších dnů volna, abychom se srovnali s realitou všedních dnů, které se právě v těchto chvílích zdají být tak strašně, ale strašně všední, že to není k vydržení. Volno po dovolené je každopádně senzační a prospěšný nápad. Nemusíte se stresovat, že při zpoždění letu budete nuceni uhánět z letiště rovnou do práce a získáte možnost vklouznout zpět do svého běžného života pěkně pozvolna a nenásilně. Doporučená doba podovolenkové rekonvalescence je nejméně tři dny. Při návratu ze vzdálenějších končin vám následující volné dny poskytnou také možnost pořádně se vyspat a přetočit vnitřní hodiny na tuzemský čas.

Nejste v tom sami
Žádný Čech nemůže ráno po probuzení přeběhnout po písečné pláži rovnou do moře. Prostě žádný. Není to otázka peněz, ale zeměpisné polohy. Touto myšlenkou se uklidněte, až ráno otevřete oči a padne na vás při pohledu z okna deprese.

U snědeného krámu
Dá se předpokládat, že po návratu nebude doma nic moc k jídlu. Možná tuňák v plechovce, kečup, hořčice. Svobodní většinou nepoznají rozdíl, obsah lednice se nemění v závislosti na jejich přítomnosti či nepřítomnosti doma. Skočí si někam na pizzu nebo zůstanou o hladu. Nebude to poprvé. Ovšem rodinné typy, které mají na krku nějaké další strávníky, musí okamžitě jednat. Opět se ale zbytečně nerozrušujme. Cestou domů si promyslete, jaké suroviny potřebujete k ukojení všeobecného domácího hladu jen pro ten dnešní den. Nakupte je cestou. Zítřek řešte až zítra. Šikovnou variantou je také zásoba pečiva, které uložíte před odjezdem do mrazáku a po návratu na něj jen máznete paštiku, kterou jste si rovněž opatřili ještě před dovolenou.

Aklimatizace
Zásadní chybou je hned po příjezdu začít zjišťovat, co je nového v práci, doma, zda nemáte někde průšvih a podobně. Pro konverzaci volte první den zásadně témata týkající se vaší dovolené, druhý si pěkně uložte všechno, co jste si přivezli a radujte se, jak je to pěkné. Až třetí den vpusťte do svých myšlenek kolegy a nadřízené, přičemž si ale přichystejte fotky, které jim chcete ukázat a případné suvenýry, jenž jim vezete. Čím příjemnější entrée, tím hodnější na vás budou, i kdybyste tam nějaké ty resty přece jenom měli.

Zapadněte
Protože ale ne všichni budou zvědaví na vaše báječné zážitky z úžasné dovolené, mějte v rukávu i jiná témata. Svět se po dobu vaší nepřítomnosti nezastavil, takže si očíhněte na internetu zprávy z domova i ze světa a vyptávejte se na novinky z nejbližšího okolí.

Ranní ptáče
V den vašeho návratu do práce si výjimečně přivstaňte a usedněte ke svým lejstrům o hodinu dřív. Do příchodu kolegů utřídíte alespoň přeplněnou mailovou schránku a získáte dobrý pocit, že skluz úspěšně likvidujete.

Není nutno
Pro pořádkumilovné puntičkáře: Vypráno a vyžehleno nemusíte mít dvě hodiny po návratu. Prádlo neuteče, nemá nožičky. I kdybyste nakrásně žádné další volno na aklimatizaci neměli, použité svršky vybalené z kufrů mohou klidně dalších pár dnů přečkat v koši na špinavé prádlo. Buďte na sebe hodní a nepřepínejte se, když nejde o život.

Seznam úkolů
Zbavte se dojmu, že návrat do starých kolejí musíte zvládnout co nejdřív. Sepište si seznam úkolů podle důležitosti a první dny po návratu se ho držte. Doma i v práci. A pokud je to jen trochu možné, neplánujte si na začátek velké množství úkolů ani pracovních schůzek.

Těšte se!
A jestli ani při dodržování uvedených rad nemůžete zapomenout, dobrou terapií může být plánování další dovolené. Nikoli na příští léto, představa tak dlouhého čekání by vás naplnila smutkem. Chce to něco bližšího. Prozkoumejte možnosti a stanovte si cíle. Jste-li něčím zaměstnancem a máte už letos dovolenou vybranou, nevěšte hlavu, už v lednu máte k dispozici novou! A lepší!
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?