Oldřich Nový, Adina Mandlová nebo Nataša Gollová. Takové hvězdy vítal slavný filmový festival

 Celebrity 
13. června 2020 11:18 / René Černý
  1
📷
11 fotografií v galerii
Oldřich Nový, Adina Mandlová a Nataša Gollová na Filmových žních ve Zlíně Zlín film festival
Nejstarší dětský filmový festival na světě se koná ve Zlíně. Letos slaví neuvěřitelnou 60. sezonu. Navštívily ho stovky českých, slovenských i zahraničních hvězd. Než ale vznikl Zlínfest, předcházela mu jiná prestižní akce, kterou navštívily prvorepublikové hvězdy.

Ještě než vznikl současný formát dětských filmů, konaly se v Batově městě ve válečných letech 1940 a 1941 Filmové žně. Byla to bilanční přehlídka české filmové produkce. Úspěch a ohlas byl tak spontánní a nečekaný, že tehdejší německé úřady velice zaskočil. Nepočítaly s masovou odezvou a nechaly pro ně nevýznamnou událost bez oficiálního dohledu. 

„Vedle filmů mohli diváci obdivovat i tehdejší hereckou elitu, jako byla například Lída Baarová, Nataša Gollová, Adina Mandlová, Oldřich Nový, Theodor Pištěk či další významní režiséři a filmaři. Ti přijížděli sklidit svou slávu,“ komentovala vzpomínky na dávnou historii PR manažerka současného Zlínfestu Kateřina Martykánová.

Návštěvníci mohli vidět tehdy úspěšné novinky jako například To byl český muzikant, Advokát chudých, Hotel Modrá hvězda či Noční motýl a další. Filmy, na které dnes koukáme s nostalgií, a které televize reprízují několikrát do roka.

Na druhý ročník už Němci do Zlína vyslali velkou delegaci, která na festival dohlížela. „Přesto se druhé Žně staly největší národní manifestací a lidé se do Zlína sjeli jako na pouť. Byl to poslední relativně svobodný počin české kultury,“ vzpomínal slavný režisér a filmový manažer Elmar Klos s tím, že třetí ročník se už konat nemohl.

Tehdy byli Adina Mandlová, Nataša Gollová, Oldřich Nový, Jaroslav Marvan, Teodor Pištěk, Světla Svozilová a další hvězdy stříbrného plátna ve Zlíně obrovskými hvězdami. Už tehdy od nich fanoušci chtěli podpisy.

Vznikla tak tradice, že od té doby, tedy od doby vzniku mezinárodního dětského filmového festivalu, se tu s hvězdami dveře netrhnou.

„Například v roce 2000 se s filmovými hvězdami lidově roztrhl pytel. Oslavit 40. ročník zlínského festivalu přijelo hned několik světových osobností. Jednou z nich byla Annie Girardot, z jejíhož nezapomenutelného pobytu ve Zlíně vznikla kniha Sedm dnů s Annie Girardotovou, kterou napsala naše dlouholetá spolupracovnice Míla Řádová,“ prozradila PR manažerka festivalu Kateřina Martykánová.

Po zlínských ulicích se tehdy procházely například i italské femme fatale Ornella Muti a Gina Lollobrigida. Jeden ze Sedmi statečných, Horst Buchholz, se dokonce stal členem hlavní poroty. Všechny hvězdy, které kdy do Zlína zavítaly, odjížděly s nadšením a srdečnými vzpomínkami na úžasnou atmosféru, která tam dodnes panuje.

Letošní festival ve Zlíně je kvůli koronaviru přesunutý a začne 4. září. Také letos se sem chystá mnoho nejen filmových, ale i jiných hvězd v rámci pestrého doprovodného programu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Menstruační houba jako alternativa k tamponům. Je čistě přírodní, použít lze opakovaně a můžete se s...

Dům a zahrada

Vyrobte si doma nemrznoucí směs do ostřikovačů. Trvá to jen pár minut a ušetříte spoustu peněz