Dětství Jana Přeučila bylo smutné. Otec dostal doživotí a matka zanedlouho na to zemřela

 Celebrity 
20. června 2020 10:55 / René Černý
  156   1
📷
Dalších 11 fotografií v galerii
Dětství Jana Přeučila bylo poměrně hodně smutné Archiv J. Přeučila
Slavný rétor, herec, kantor a nositel klobouků Jan Přeučil čiší i ve svých 83 letech nezkrotnou energií, kterou by mu mohl leckdo z mladších kolegů závidět. Je stále milý, příjemný a dobře naladěný. Mnozí ale netuší, jak kruté měl dětství a co za hrůzy prožíval, když mu bylo pouhých 12 let!

Letos je tomu 70 let, kdy se uskutečnil známý a vykonstruovaný proces s doktorkou Miladou Horákovou. Tu komunisti odsoudili k trestu smrti. V procesu však figurovali i další tehdejší "zrádci a škoditelé socialismu". Mezi nimi i tehdejší nakladatel a poslanec Československé strany národně socialistické František Přeučil. Otec dnešní herecké hvězdy Jana Přeučila a o tři roky mladší sestry Marty, farářky Církve československé husitské, dostal "pouhé doživotí". 

"Když tátu zavřeli a pak v rádiu tehdy četli jména lidí odsouzených v tom vykonstruovaném procesu a u táty řekli - doživotí - tak jsme skákali po místnosti a objímali jsme se z radosti, že žije. Že dostal jen doživotí a je nějaká naděje," svěřil se inStory.cz Jan Přeučil.

Soud pak jeho otci, stále statečnému muži, zmírnil trest na "pouhých" 15 let. Když Františka Přeučila komunisté zatkli a zavřeli, bylo mu 12 let. „StB si pro tatínka přišla 8. listopadu 1949. Ti pánové sice otci nasadili pouta, ale dovolili mu se s námi rozloučit. On mi vzal hlavu do dlaní a řekl: Jéňo, jsi tu jedinej chlap, musíš se o ty holky moje postarat," zavzpomínal se stále se chvějícím hlasem Jan Přeučil. 

Těmi holkami myslel maminku a sestru. Za pár dnů přišlo navíc nařízení, že se rodina Přeučilova ze Srbské ulice č. 1 v Dejvicích musí do 24 hodin vystěhovat. Byl jim přidělen domek v Rusové u Kadaně. Ve skutečnosti šlo o ruinu bez oken a dveří. Jen shodou šťastných náhod měl o jejich byt v Praze zájem jeden z estébáků a výměnou jim nabídl sklepní malý byt v Bráníku. Díky tomu mohla Růžena Přeučilová se synem Janem a dcerou Martou zůstat v Praze.

"Tam jsem tatínkovi taky jel oznámit, že maminka zemřela. Odešla v roce 1959 na první svátek vánoční před půlnocí a bylo jí 49 let. Nevydržela ten stres a nápor. Byly to nesmírně kruté chvíle," zavzpomínal Přeučil.

Poté, co byl otec zatčen, nesměl on ani sestra studovat. Jan se šel učit dřevomodelářem. To dokonce i nějakou dobu dělal, ale protože toužil po herectví, opět shodou šťastných náhod se dostal až na divadelní akademii. "Zde nebýt profesora Lukavského, nedostal bych se tam. On ale tehdy prohlásil: Já v ročníku toho kluka chci a bylo. Díky tomu jsem vystudoval herectví. Taky, když pak tatínka pustili z kriminálu, první jeho cesta vedla za Radovanem Lukavským, aby mu poděkoval, že se mě takhle ujal," prozradil Jan Přeučil.

Když Františka Přeučila pustili z vězení, byl už z Jana hotový herec. Otec se pak podruhé oženil s dámou, s níž byli delší dobu přátelé a jmenovala se Eliška Hrušková, neskutečná shoda, protože já mám dnes za manželku Evičku Hruškovou," poukázal na snad osudové věci Přeučil.

V roce 1968 byl František Přeučil podmínečně propuštěn a podmínku měl na sedm let. Proto si třeba nesedl za volant nebo se vyhýbal konfliktům, aby neměli komunisti jedinou pohnutku, ho opět jakkoli stíhat. 

V roce 1989 se František Přeučil dočkal pádu komunismu a společensky se angažoval. Byl rehabilitován, odškodněn a dokonce založil Klub Milady Horákové. Snažil se lidem připomínat krutá padesátá léta... V roce 1996 však tragicky zahynul při požáru domku, který si nedaleko Prahy z peněz získaných za odškodné pořídil.

"Vinou zkratu elektrického vedení tatínek v noci ve spánku uhořel. Přestože mu bylo v tu dobu skoro 90 let, byl zdravý, plný elánu. Vidím to jako symbolický odchod, i když krutý, ale byl totiž velikým vyznavačem myšlenek Mistra Jana Husa, bojujícího za pravdu a za lidskost," říká až s mrazením v zádech jeho syn, slavný český herec.

„Byl to opravdu skvělý otec. Vychovával mě k rovnosti, zásadovosti, pravdomluvnosti a přátelství. A i když byl v tom vězení, nikdy si nestěžoval. Byl stále dobře naladěný a říkali mi i potom jeho spoluvězni, že on ostatní držel nad vodou. Ta energie, ta výdrž, ta síla a víra v to, že bude líp, ho držela nad vodou," dodal 83letý Jan Přeučil, který má mnohé po něm.

V neděli dokonce v pořadu 168 hodin na ČT1 na dobu procesu Milady Horákové spojenou s jeho otcem zavzpomíná. Řadu těchto i jiných vzpomínek a poznatků chce také zveřejnit v unikátní publikaci, kterou se svými přáteli připravuje pro nakladatelství AOS Publishing a která by měla vyjít v příštím roce. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dům a zahrada

Návod, jak sušit a skladovat bylinky, aby vám vydržely dlouho čerstvé a neztrácely chuť a aroma

Styl

Podzim bude ve znamení kožených bundiček. Každé postavě sluší jiný střih

Bydlení

Jak vytvoříte koupelnu podle Feng-shui? Hlavně optimalizací správné energie

1. Kristýna Hrušínská měla v Pánském klubu stylového kanárkově žlutého parťáka

2. Vrátila se do Evropy a šla pod skalpel. Zuzana Belohorcová prozradila, co si nechala vylepšit tentokrát

3. Jako vejce vejci. Olympijský vítěz David Svoboda nafotil charitativní kalendář se svým dvojčetem

4. Slavní, kteří mají dobré srdce. Podpořit dobrou věc přijeli Roden, Písařík, Svěcený a další

5. Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Zavřít reklamu