Proč tahle nejslavnější česká sportovkyně zaplatila za svůj úspěch příliš vysokou daň?

 Celebrity 
18. května 2015 03:00 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Ája Vrzáňová se velmi ráda vrací do své vlasti. Celých čtyřicet let však nemohla! ČT
Sportovní legenda a dvojnásobná mistryně světa Alena Vrzáňová oslavila neuvěřitelných 84. let! Krasobruslařka a čtyřnásobná mistryně Československa debutovala na mistrovství světa ve švýcarském Davosu v roce 1947, kde si všechny příznivce krasobruslení získala svojí nádhernou roznožkou.

V roce 1950 před odletem do Londýna rodiče své dceři doporučili, aby se zpátky do komunistického Československa nevracela. Tehdy devatenáctiletá Ája požádala v Anglii o politický azyl. Místo idylky a brzkého shledání s rodiči zažívala dívka drama. Tehdejší komunističtí funkcionáři se nemohli smířit s tím, že nadějná sportovkyně zůstala v kapitalistické cizině a neustálým sledováním a výhružkami se jí snažili donutit k návratu. Se svými rodiči se setkala až po dlouhých letech.

V Londýně se Alena dlouho neohřála a přesídlila do Spojených států. V Americe Vrzáňová pokračovala ve své profesní kariéře. Působila v lední revue, vydělávala obrovské peníze a Amerika ji klečela u nohou.

Jen na svůj osobní život neměla příliš času. Se svým manželem se seznámila až v 38 letech a na vlastní rodinu začala pomýšlet příliš pozdě. Ačkoliv se jim s manželem, též českým emigrantem a podnikatelem v restauratérství, dařilo, potkal pár obrovské neštěstí. Brzy po svatbě přišla Ája do jiného stavu a manželé se těšili na příchod dcerky. Bohužel v osmém měsíci těhotenství se ukázalo, že není s miminkem všechno v pořádku a po předčasném porodu holčička zemřela. Na další dítě již manželé i vzhledem k věku rezignovali.

Dnes se bývalá sportovkyně velmi ráda vrací do vlasti a aktivně se věnuje nadační práci. A my jí k jejím narozeninám pochopitelně přejeme zdraví, pohodu a ještě mnoho dalších aktivních let.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Nejlepší ekologické triky v kuchyni zvládaly naše babičky, dnes je používají i mladí kuchaři. Udělejte...

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum