Herec, který dvakrát přežil svou smrt.

 Celebrity 
29. dubna 2015 03:35 / redakce
  0   0
Němý anděl Otto Šimánek, kterému kariéru udělala hlavně postavička Pana Tau ČT
Skromný, plachý a s ohromným talentem, který se narodil před 90 lety,To byl Pan Tau, alias Otto Šimánek! Narodil se v Třešti, podle informací přímo na pultě lékárny, která dnes už nestojí. Místo jí je autobusové nádraží a dnes i dřevěná socha slavného herce.

Herec, který bydlel v nedalekých Stájištích a jehož chalupa, jenž prodal až v 80. letech, je stále na prodej, sklízel velký obdiv pro svůj nepopiratelný pohybový talent, ladné pohyby a pantomimické gagy. Když režisér Jindřich Polák hledal představitele do seriálu Pan Tau, nemohl najít nikoho lepšího.

Role vysokého, hubeného a němého chlapíka s nepostradatelnou buřinkou a bílým karafiátem v klopě byla Šimánkovi jakoby ušita přímo na tělo. Pan Tau se stal miláčkem tisíců dětských srdcí a samotnému herci pomohla role překonat velmi těžké životní období, kdy mu umírala jeho první žena Hermína.

Herec byl dlouhá léta členem Městských divadel pražských, pracoval pro rozhlas a uplatnil se i v dabingu. Velkých rolí se ale na jevišti nikdy nedočkal. Scházela mu ta správná dravost a schopnost prosadit se. A tak se stal mužem menších rolí, které pak zastínil až pan Tau.

Šimánek byl těžce nemocný a dvakrát utekl doslova hrobníkovi z lopaty. Jednou ho postihl oboustranný infarkt, když trávil léto na chalupě se svojí druhou ženou Ludmilou a později ho zase postihla mozková mrtvice. Přesto, že měl dvakrát smrt na jazyku, moc se nešetřil a oblíbenou cigaretku si nedokázal odpustit. Na televizní obrazovce dělal se svou buřinkou nejrůznější kouzla, ale v osobním životě si pomoci neuměl.

Na začátku devadesátých let lékaři diagnostikovali Šimánkovi rakovinu střev. Po sedmi dnech v kómatu, pouhých deset dní po svých šedesátých sedmých narozeninách, 8. května 1992 herec zemřel.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dům a zahrada

Sezona komárů začala. Jak se proti nim bránit a jaké možnosti využít

Styl

Klimatizace člověku v létě uleví. Může ale také ničit zrak, svaly i klouby

Bydlení

Udržte v domě dobrou energii. Zavírejte koupelnu a sklápějte záchodové prkénko

1. Kristýna Hrušínská měla v Pánském klubu stylového kanárkově žlutého parťáka

2. Vrátila se do Evropy a šla pod skalpel. Zuzana Belohorcová prozradila, co si nechala vylepšit tentokrát

3. Jako vejce vejci. Olympijský vítěz David Svoboda nafotil charitativní kalendář se svým dvojčetem

4. Slavní, kteří mají dobré srdce. Podpořit dobrou věc přijeli Roden, Písařík, Svěcený a další

5. Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Zavřít reklamu