Skupina Elán slaví 40. výročí vydáním speciální reedice svého hitového alba

 Celebrity 
13. listopadu 2021 14:57 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Natočení první desky bylo pro kariéru Elánu zlomové Warner Music
Skupina Elán vydává po 40 letech speciální reedici svého albového debutu Ôsmy svetadiel. Album, které odstartovalo její výjimečnou kariéru, opatřila novým mixem a na CD ho rozšířila o velmi zajímavý bonusový disk s raritami.

V době, kdy se Elán dostal k nahrávání prvního alba, tedy v prosinci 1980, měl už za sebou víc než desetiletou historii, několik personálních změn a různá ocenění. Ale všechno přišlo teprve po skončení společné roční základní vojenské služby, kdy se ke čtveřici Jožo Ráž, Vašo Patejdl, Juraj Farkaš, Zdeno Baláž už předem plánovaně připojil Ján Baláž a v této první klasické sestavě nahráli album, které definitivně odstartovalo výjimečnou kariéru Elánu.

Na desku měli Eláni neskutečné množství písniček

Už v době jeho vydání však měl Elán v zásobě 36 původních písní, což byl materiál na tři plnohodnotná alba. "Na vydanie našej prvej platne sme sa veľmi tešili, lebo to bolo vyvrcholenie našej dlhoročnej snahy zhmotnit naše úsilie dostať sa do širšieho povedomia. Na album sa dostalo dvanásť pesničiek a to bol len výber toho najlepšieho, čo sme dovtedy, vlastne ešte ako amatérska kapela, vytvorili,“ vzpomíná Vašo Patejdl.

Jožo Ráž se připojuje: "Bola to bohovská radosť, že ideme zhmotniť naše dlhoročné úsilia, ale bolo to veľmi ťažké, lebo podmienky pri nahrávaní boli katastrofálne. Keď som nahrával spevy, voda v kohútiku na záchode bola zamrznutá.“ „Myslím, že sa podarilo zozbierať ozaj to naj z prehistórie Elánu a ešte sa to aj velmi dobre nahralo a zahralo,“ uzavírá Jano Baláž.

Bonusové CD obsahuje část skladeb, které se na debutové album nedostaly, a několik písní, které na něj zařazeny byly, ale zde vycházejí ve svých původních verzích. Speciální výroční 2 CD edice tedy nabízí jedinečnou sestavu mapující tvorbu Elánu těsně před nástupem jeho hvězdné kariéry.

"Bolo zaujímavé vrátiť sa po tých rokoch k starým nahrávkam, ktoré vznikali často veľmi kurióznym spôsobom v dobe, keď sme mohli o súčasných možnostiach záznamu len snívať. Napriek tomu v nich aj dnes počujem to obrovské nasadenie, ktoré nás vtedy hnalo dopredu, a poznanie, že nad všetkou technikou je vždy najdôležitejší nápad, dobrá pesnička,“ soudí Vašo Patejdl a na mysli mu vytane další kuriózní vzpomínka: "Štúdio, kde sme tento album nahrávali, sídlilo vtedy v bývalom kaštieli v Pezinku. V jeho priestoroch sa okrem nahrávania konali aj iné aktivity, napríklad tam skúšala miestna dychovka. Mňa napadlo, že by sme ju mohli pri nahrávaní použiť a tak sa ozve v závere pesničky Mláďatá.“  Dále čtěte: Paul Rudd je nejvíc sexy mužem planety roku 2021. Ocenění oblíbeného herce velmi zaskočilo.

Zdroj: Warner Music.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít