Rok od smrti Mistra Gotta. Trpěl v bolestech, věděl, že se blíží jeho odchod, přesto dělal velká gesta

 Celebrity 
30. září 2020 20:47 / René Černý
  6   1
📷
Dalších 11 fotografií v galerii
Uplyne rok od úmrtí nejslavnějšího zpěváka naší hudební historie Karel Gott Agency
Zítra je to přesně rok, kdy do hudebního nebe odešla asi největší československá a možná evropská ikona pěvecké dráhy, Karel Gott. Bylo mu 80 let a podlehl zápasu s akutní leukémií. Do kin vstupuje unikátní dokument, který o něm natočila režisérka Olga Malířová Špátová a ukazuje zpěváka v mnoha neuvěřitelných situacích.

"Ten Karel, i když věděl, že se rychle blíží jeho konec, i když měl bolesti, bylo mu zle, choval se úžasně. Byl tak pokorný, skromný. Dal mi naprosto volnou ruku a kolikrát byly situace, kdy jsme nevěděli, zda s manželem (kameramanem) máme odejít nebo zůstat a on nás nechal, ať točíme dál," svěřila se režisérka, která strávila ve společnosti Karla Gotta a jeho rodiny rok a další téměř rok pracovala na tom, aby dokument Karel Gott byl co nejlepší.

Gott se v posledních měsících a týdnech svého života věnoval přípravě své knihy, četbě, poslouchání hudby i milovanému malování. Své obrazy neprodával, vesměs je daroval. Velkou část měl ve své sbírce. 

"Vznikl z toho sedmihodinový hrubý střih a teď bylo to dilema, co tam nechat a co už ne. Každého záběru je vám líto, když ho musíte vyhodit, ale nelze použít všechno. Nicméně si myslím, že jsme vybrali to nejlepší z nejlepšího. A že vznikl tak krásný materiál, který toho Karla ukáže jak po profesní, tak po soukromé stránce. Je to obraz nesmírně pokorného, skromného a přitom tak velkého člověka a profesionála," svěřila se 36letá Olga Malířová Špátová.

Zatímavostí u režisérky je, že jde o dceru režisérky Olgy Sommerové, bývalou partnerku zpěvačky Anety Langerové, a také to, že se jejím manželem nakonec stal kameraman Jan Malíř, který je o 35 let starší. V tom si je podobná právě s Ivanou Gottovou, mezi níž a Gottem byl také velký věkový rozdíl.

"Proto Ivanku chápu a zároveň obdivuji, jak krásně se o Karla starala, s láskou pečovala. A že to bylo mnohdy i velmi těžké. Nicméně Karel odcházel obklopen svými blízkými a láskou. S tím, že musí odejít, protože ta smrt kvůli nemoci byla nevyhnutelná, byl naprosto smířený, vyrovnaný a klidný. Jediné, čeho mu vážně bylo hodně líto, že tu nechává své holky - ženu Ivanku a jejich dvě dcerky. 

"Točili jsme v podstatě i ještě pár dní před Karlovým odchodem... A pak jsem byla poctěna, že jsem mohla zaznamenat i to poslední rozloučení. Karel si to přál. I jsme se o tom společně bavili a on říkal, že by si to přál, a tak jsem mu to splnila," prozradila tajemství jednoho z posledních přání Karla Gotta režisérka dokumentu, který se bezesporu stane fenoménem v tomto žánru.

Film diváci uvidí od 15. října, pokud to současná restriktivní koronavirová opatření dovolí. V příštím roce pak vyjde unikátní autobiografická kniha, kterou z větší části 42násobný Zlatý slavík těsně před svým odchodem stihl dokončit.

Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dům a zahrada

Máte-li doma alergika toužícího po zvířátku, pořiďte mu vodní želvu. Pohled na jejich život je...

Styl

Podprsenky na spaní jsou hitem. Slibují velké pohodlí a zároveň důležitou podporu prsou

Bydlení

Každý chce topit úsporně. Ne všichni ale vědí, co pro to udělat

1. Barbora Šporclová Kodetová rozechvěla hlasivky. Všichni jen zírali

2. Co si nejvíce ženy přejí slavné české ženy k Vánocům a jaké dárky umí změnit život

3. Bohuš Matuš je bezesporu velký talent. Jeho život je ale plný trapných afér a ponížení

4. Karanténa Halinu Pawlowskou a její početnou rodinu vrhla do jedné domácnosti

5. Jan Čenský se vydal na otevíračku zimní sezony do Rakouska. Krátce na to se horská střediska uzavřela

Zavřít reklamu