Očkování proti covidu se blíží. Znamená konec pandemie, nebo je vakcinace hrozba? Odpovídá šéf lékařů Milan Kubek

 Face To Face 
03. prosince 2020 12:33 / René Černý
  11   1
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
Předseda České lékařeké komory MUDr. Milan Kubek Face To Face
Je původně odborníkem na angiologii, tedy onemocnění, krevních a lymfatických cév. Dnes sám v Praze provozuje interní ambulaci. Třikrát po sobě byl zvolen do čela České lékařské komory, jejímž prezidentem je 14. rokem. Je hlasitým kritikem odmítačů roušek a varuje před sílou koronaviru. Dalším hostem René Kekelyho v pořadu Face To Face byl MUDr. Milan Kubek.

Milan Kubek nedávno prohlásil, že 7000 obětí v ČR, tedy lidí, kteří zemřeli buď s koronavirem, nebo na koronavirus, je strašlivé číslo. Říká, že je třeba si takový počet zasadit do reality a je to, jako kdyby vymřelo jedno malé město, jako je třeba Mikulov nebo Frýdlant.

„Je to obrovské množství lidí a bohužel velká část z nich zemřela zbytečně,“ říká šéf ČLK Milan Kubek.

Na informaci, že každoročně zemře na běžnou chřipku mnoho tisíc lidí a v roce 1995 jich mělo být až 20 000, odpovídá lékař a šéf lékařské komory poměrně rázně.

„Je to nesmysl. Každoročně v České republice zemře 110 000 lidí z nejrůznějších příčin, každý den umírá asi 300 lidí, týdně je to přibližně 2 100. Podle Ministerstva zdravotnictví a zdravotnických statistik každoročně umírá na chřipku 300 až 500 lidí. A co se týká toho roku 1995, zemřelo přímo na chřipku asi 130 lidí a na všechny zápaly plic 3 050 lidí. Takže těch dvacet tisíc lidí je hausnumero vycucané odněkud…,“ podotkl Milan Kubek a ukázal i oficiální graf.

Sám podotkl, že na covid-19 nebo v souvislosti s ním zemřeli mnozí lidé zbytečně, tedy i ti, kteří by tu ještě mnoho let mohli být. A ne vždy se jednalo o chronicky nemocné nebo přestárlé pacienty.

Rozdíl je podle něj v tom, že chřipka je sezonní záležitost a onemocní jí ročně okolo 1,5 milionu lidí, zemře na ni jen zlomek z nich. Koronavirus je úplně jiná liga.

„Tam ta smrtnost je dvacetkrát, dokonce možná třicetkrát větší, není sezonní a naše populace je k němu, jak říkají imunologové, ´naivní´. My na něj nemáme v podstatě žádnou imunitu a ten devastační potenciál je obrovský,“ varuje šéf ČLK.

Milan Kubek promluvil také o možném očkování, které vidí jako jedinou šanci, jak koronavirus zbrzdit nebo zastavit. Vakcínám, které se připravují, by prý věřil a nechá se klidně očkovat. I když přiznává, že nikdy nelze vyloučit, že někteří lidí mohou mít kontraindikaci, tedy neočekávané reakce. Což je ale problém u všech léků nebo vakcín.

„Buď tu bude očkování, nebo to budou roky v rouškách, bez kultury, cestování a s tisíci mrtvými,“ varuje Kubek, který také dodal, že současná čísla o zásadním poklesu nově nakažených nemusejí být zrovna relevantní, protože se také méně testuje.

Co říká na rychlé rozvolňování restrikcí, na spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví v souvislosti s koronavirovými opatřeními, zda se s nimi jako zástupci lékařské obce radí vláda, zda on sám by vzal ministerský post, kdyby mu byl nabídnut? Co si myslí o potrestání lékařů, kteří zásadně pochybí ve své profesi, či o tom, co má pacient dělat, pokud se k němu jeho praktický lékař nechová vhodně? Na to MUDr. Milan Kubek v pořadu Face To Face odpověděl.

 

 

Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dům a zahrada

Už nemusíte váhat, zda je nádobí vhodné do mikrovlnné trouby. Udělejte si rychlý test

Styl

Pokud chcete mít hezké nohy, vyvarujte se chyb, kterých se ženy často dopouštějí

Bydlení

Černé skvrny na listech orchidejí nevěstí nic dobrého. Poraďte si s nimi, dokud je čas

1. Slavní, kteří mají dobré srdce. Podpořit dobrou věc přijeli Roden, Písařík, Svěcený a další

2. Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

3. Barbora Šporclová Kodetová rozechvěla hlasivky. Všichni jen zírali

4. Co si nejvíce ženy přejí slavné české ženy k Vánocům a jaké dárky umí změnit život

5. Bohuš Matuš je bezesporu velký talent. Jeho život je ale plný trapných afér a ponížení

Zavřít reklamu