Totalita dorazí do Prahy! V unikátní road show nechybí ani příslušníci VB

 Life & Style 
09. listopadu 2019 18:00 / redakce
  0
📷
5 fotografií v galerii
V road show Totalita nechybí ani příslušníci Veřejné bezpečnosti Totalitnistat.cz
Při příležitosti 30. výročí sametové revoluce a pádu komunismu se v Českých Budějovicích, v Brně a v Plzni představila unikátní road show „TOTALITA“ aneb multimediální průvodce Československem 1948–1989. Od 11. do 17. listopadu se přesouvá do Prahy na Karlovo náměstí. Doposud projekční dóm navštívilo na 60 000 lidí, především žáků a studentů.

Celý projekt odstartoval 23. září v Českých Budějovicích, pokračoval v Brně a v Plzni. Nyní symbolicky zakončí svou pomyslnou pouť v hlavním městě, kde před třiceti lety boj za svobodu v podstatě začal.

„Všichni, kteří doposud dvacetiminutovou 3D projekci (videomapping) uvnitř našeho „projekčního dómu“ viděli, byli nadšeni. Zpracováním, pojetím i informacemi, které zazněly. Máme velkou radost z toho, že je především mezi studenty a mladými lidmi takový zájem. Zvlášť když si uvědomíme, že ze sociologických průzkumů vyplývá, že současná nová generace má o době totality velmi malé povědomí,“ uvedl autor projektu Lukáš Nádvorník ze společnosti Media Park Praha, který stojí i za loňskou úspěšnou roadshow k 100. výročí Československa „Zažijte to znovu“.

Do nafukovacího stanu s šesti projektory se vejde 110 lidí najednou, kteří leží na lehátkách a sledují v kopuli stanu speciálně vytvořenou projekci, která mapuje období let 1948 až 1989, tedy nejdůležitější milníky naší (ne)dávné historie.

„Do těch dvaceti minut nemůžete vměstnat vše, ale snažili jsme se, aby to bylo uděláno zajímavě, poutavě a abychom návštěvníkům ty události přiblížili co nejsrozumitelněji. Dnešní mladí lidé vůbec netuší, co to třeba byly fronty na banány, mandarinky, pořadníky na auta, nebo že se za projev názorů zavíralo a někdy i popravovalo,“ podotkl autor projektu Lukáš Nádvorník.

Zatímco projekce v dómu přinese především emocionální zážitek, informační panely rozmístěné v jeho okolí doplní potřebné faktografické informace a celkový historický kontext událostí. Panely obsahují i QRe kódy, díky kterým si návštěvníci budou moci pustit i zajímavá videa, například z politického procesu s Miladou Horákovou, dobovou reportáž z vojenské přehlídky na Letenské pláni nebo studentské demonstrace 17. listopadu 1989.

Instalace je zdarma a je přístupná každý den od 8:30 do 20 hodin s tím, že do 15:30 je určena primárně školám. O víkendu je pak začátek posunutý o hodinu později. Odpolední časy a víkend pak jsou určeny široké veřejnosti. Školy si návštěvy mohou rezervovat na webu www.totalitnistat.cz s tím, že jim přijde potvrzení s konkrétním časem. Je ale třeba počítat s jistou rezervou, o akci je totiž obrovský zájem. "A také proto, že než se 110 lidí dostane dovnitř a po projekci zase ven, trvá to,“ uvedli organizátoři road show.

Součástí projektu je kromě besed také několik „dobových detailů“ jako například příslušníci Veřejné bezpečnosti (VB). Tyto postavy dokreslují atmosféru let (ne)dávno minulých.

„Našim cílem je představit základní totalitní rysy komunistického režimu, které však často měly vzhledem k jeho rozsáhlé systémové krizi na konci osmdesátých let také svoji absurdní až komickou rovinu. Vedle ideologických a represivních mechanismů se pokusíme také přiblížit rozšířenou banalitu, uniformitu a uzavřenost tehdejšího způsobu života," doplnil odborný garant projektu a přední český historik Petr Blažek.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít