TOP 5 nejutajenějších událostí světa - díl třetí: Hon na Al Kaidu

 Life & Style 
09. července 2014 04:49 / Jitka Jahodová
  0
📷
1 fotografie v galerii
CIA se jen tak nevzdává! Foto: stanice Spektrum, pořad CIA: dešifrováno
Vraždy, války, atentáty, štvanice. To vše a spousta dalších nelidských aktivit se neděje bezdůvodně. Za mnoha útrapami lidstva stojí vždy třetí strana, která tahá za nitky. A právě v těchto případech to byla Americká zpravodajská služba CIA, která zasahovala do životů lidí takřka po celém světě. Má na svědomí nespočet zabitých, zraněných a pronásledovaných osob...

Jestli to bylo ku prospěchu společnosti či nikoliv, to posuďte sami v našem pětidílném seriálu o nejutajenějších událostech světa.

DÍL TŘETÍ
CIA se jen tak nevzdá!


Roku 1998 bylo americké velvyslanectví v Keni napadeno sebevražednou bombou, která patřila mezi vůbec první svého druhu v Africe. Zabito bylo 212 lidí a zraněno přes 4000. Od prvního okamžiku bylo jasné, že útok nepochází od místních obyvatel.

Keňská policie naštěstí zatkla alespoň jednoho z atentátníků, ostatní bohužel ve zmatku rychle utekli. Zadržený nakonec prozradil teroristickou organizaci Al Kaida a také dvě jména vůdců – Fazula Mohammeda a chráněnce jménem Ali Saleh Nabhan. Oba sice prchli ze země, ale bylo zřejmé, že jsou na cestě do Somálska.

CIA proto vyslala do akce svého nejlepšího agenta Johna Bennetta. Ten se rozhodnul zaplatit za informace a použít i známé vojenské vůdce. Celá tato mise se však nezdařila a atentátníci utekli bez postihu.

To a ještě více detailů se dozvíte v seriálu CIA: dešifrováno, který aktuálně vysílá televizní stanice Spektrum.

Ve druhém dílu jsme vám odtajnili první pokus o zabití Fidela Castra. Čtvrtý díl již zítra vipstory.cz!
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít