Venku je strašný horko. Musíte fakt víc pít!!!

 Life & Style 
28. července 2013 16:40 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Nelejte do sebe ale úplně všechno  / inStory.cz
Chcete být výkonnější, rychlejší, pohotovější... ale nějak nejste? Třeba máte jenom žízeň!

Lepší dříve, nežli později... Nedoplňujte tekutiny až v okamžiku, kdy pocítíte žízeň! V té chvíli už vaše tělo může být značně dehydrováno. Jak ukazují výzkumy již mírná dehydratace, tedy úbytek tělesné hmotnosti v důsledku ztráty tekutin nižší než 2 %, se může projevit sníženou schopností koncentrace, prodloužením reakčního času a omezenou čilostí. Vyšší než 2% ztráta tělesné hmotnosti v důsledku úbytku tekutin pak může zpomalit veškeré mozkové procesy, ohrožuje krátkodobou paměť, může zhoršovat koordinaci a schopnost rozhodování.

Ať se vám nezadře motor! Co to ale znamená v praxi? Třeba to, že pokud vás čeká například náročná prezentace, měli byste od rána vypít alespoň půl litru čisté vody, jinak se vám „zadře motor“. Voda je vlastně hlavně chladicí tekutina, která v motoru auta brání přehřátí - a stejně tak brání přehřátí organizmu.

Kdy a kolik? Celkově tvoří voda 50 – 60 % celkové tělesné hmotnosti, což znamená, že tělo mladého zdravého muže o váze 70 kg obsahuje 42 litrů vody. Přitom je voda jedinou tělní látkou, již je nutné denně ve velké míře doplňovat. Minimální denní příjem tekutin by měl činit alespoň 2,5 l, z čehož 0,5 – 1 l může pocházet z jídla (ovoce, zelenina, polévky apod.). Množství, které naše tělo potřebuje, závisí zejména na teplotě prostředí a vlhkosti vzduchu (čím je tepleji, tím více se potíme, tudíž potřebujeme pravidelně pít). Mezi časté projevy dehydratace patří bolesti hlavy, podrážděnost nebo únava. Dokonce i mírná dehydratace chronické povahy může zvýšit riziko vzniku infekcí močových cest, ledvinových kamenů a mrtvice. A to nikdo nechceme!
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Nejlepší ekologické triky v kuchyni zvládaly naše babičky, dnes je používají i mladí kuchaři. Udělejte...

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum