Potvrzeno psychologem: Vyrazit si na tah s kámošema je velice zdravé!

 Life & Style 
25. července 2013 02:14 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Ne, miláčku, o tobě se s klukama v baru nebavíme... To se před těma cizíma holkama nehodí...  / inStory.cz
V době internetových sociálních sítí nabylo slovo „přítel“ poněkud pokřivený rozměr. Není ale přátelství jako přátelství. Ta opravdová v klasickém slova smyslu vznikala dříve nejčastěji v důsledku společných zájmů. V současnosti se pohnutky vedoucí ke kamarádství poněkud změnily. Podle psychologických průzkumů vznikají dnes přátelství v souvislosti s prostorovou blízkostí, tedy mezi lidmi na stejném pracovišti či na stejné adrese. Průzkumy také potvrdily, že zadaní mají méně přátel, než svobodní.

KAFÍČKO VERSUS ČUNDR
ŽENY: Nejraději si povídají u šálku kávy nebo čehokoli jiného. Tyto sedánky slouží ke směně informací o mužích (vlastních i cizích), dětech, módě, citech, pocitech a jiných zajímavostech. Ženy ovšem kladou velký důraz na kvalitu přátelství a do okruhu nejlepších kamarádek zahrnují většinou maximálně tři osoby.

MUŽI: S kámošema jdou nejčastěji na pivo, jedou na čundr, grilují, sportují. Se svými přáteli tráví třikrát více času, než ženy a počet jejich kamarádů je vyšší. Přátelství ale nebývají tak důvěrná, jako u žen. Původ je v evoluci. Muži se odpradávna věnovali lovu a válkám, čili kolektivním aktivitám. Proto bývá jejich přátelství skupinové a akční. „Mužská přátelství bývají zpravidla méně výlučná a výběrová, než přátelství ženská…“ doplňuje psycholog Petr Šmolka. A dlužno dodat, že o ženách se baví mnohem méně, než se ony domnívají. Jakožto konverzační téma mají ženy v pánských debatách poměrně slabou pozici.

PARTNER TO VŠECHNO NEUSTOJÍ!
Samozřejmě, že vašim dobrým přítelem může být i životní partner. Psycholog Jeroným Klimeš ovšem zdůrazňuje potřebu kontaktu také s jinou osobou: „Mezi důležité lidské konstanty patří celková doba konverzace za den, která se pohybuje okolo čtyř hodin. Pokud se máme udržet v životní pohodě, je dobré se od této konstanty moc nevzdalovat. Vyhoření si brousí zuby například na psychology, učitele či pracovníky callcenter, kteří jsou nuceni mluvit více než čtyři hodiny denně. Opačným extrémem trpí samotářští programátoři, kteří často s nikým nepromluví celý týden. Z uvedených čtyř hodin lidé v průměru dvě hodiny věnují konverzaci s přáteli, což je velmi moudré. Chybou je snažit se tuto potřebu celou přenést na partnera. Jeden člověk ji totiž nemůže trvale unést.“
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda