Král Karel III. je po smrti královny Alžběty jedním z nejbohatších mužů planety. Spravuje mnohamiliardový majetek

 Celebrity 
17. září 2022 18:07 / Mirka Malá
  3
📷
1 fotografie v galerii
Jako král spravuje Karel III. mnohamiliardový majetek Depositphotos
Ještě jako princ Charles oplýval nynější britský král obrovským bohatstvím. Dokonce i díky tomu, že vlastní velmi úspěšnou potravinářskou firmu. Po smrti královny Alžběty ale ještě nějaký zajímavý majetek podědil, a stal se tak jedním z nejbohatších mužů planety.

Nyní totiž král Karel III. doslova dohlíží, protože to je ten opravdu správný výraz, na majetek ve výši 42 miliard dolarů, k tomu ještě po své matce dostal její osobní majetek ve výši 500 milionů dolarů a za pozornost stojí i jeho soukromé majetky.

Je totiž pravdou, že je tu majetek v obrovské hodnotě, na který skutečně bude král Karel III. pouze dohlížet a vykonávat tzv. funkci dobrého hospodáře, protože těžko si představit, že by se snad někdy prodával Buckinghamský palác nebo britské korunovační klenoty.

Jinými slovy, Karel III. je sice nyní jedním z nejbohatších mužů planety, ale všechen majetek, který mu doopravdy patří, i ten, na který jen dohlíží, je potřeba pro srozumitelnost rozdělit.

Pojďme se tedy nejprve podívat na to, co Karel III. podědil po své matce, královně Alžbětě II.  Jde o rozsáhlé části půdy, královské statky, vzácné šperky, obrazy a další osobní majetek. Řeč je například o zámku Balmoral, ve Skotsku nebo o sídle Sandringham, ve východní Anglii, kde se nachází farma plnokrevných koní známá jako Royal Studs. Pak je tu samozřejmě její soukromá sbírka šperků a umění všeho druhu a rovněž velká sbírka poštovních známek velké hodnoty a v neposlední řadě také investice. Dohromady to podle Forbesu dělá 500 milionů dolarů, a protože se jedná o královské dědictví, Karel III. z něho nemusí platit žádnou dědickou daň. Očekává se, že král Charles zdědí její obrovskou soukromou sbírku šperků, umění, vzácných známek a jakýchkoli osobních investic. Dohromady Forbes oceňuje tento osobní majetek na 500 milionů dolarů.

A teď je tu druhá část králova bohatství, jeho soukromý majetek. Ještě jako princ Charles pobíral každoročně lukrativní apanáž od vévodství Cornwall, která mu letos vynesla asi 27 milionů dolarů a který jeho nejstarší syn, princ William nyní zdědí. Prostřednictvím své charitativní nadace, kterou nyní také bude dědit princ William, vlastní Karel III. největší značku biopotravin ve Spojeném království a také centrum pro přírodní útočiště a řemesla v Transylvánii, což je vlastně v překladu ubytování typu bed & breakfast. Jen Cornwall je vlastně konglomerát, do kterého patří například slavné kriketové hřiště Oval, v Londýně a má aktiva ve výši asi 1,2 miliardy dolarů. Pod Cornwall patří rovněž královo oblíbené sídlo Highgrove House a ostrovy Scilly.

Třetí položku bohatství krále Karla III. tvoří instituce, které spravují majetek ve výši 42 miliard dolarů. Patří sem všechny královské paláce, tedy i ten Buckinghamský, hrad Windsor nebo Tower of London a samozřejmě korunovační klenoty. Tento majetek král pouze spravuje tak, aby jej zanechal v co nejlepším stavu pro budoucí generace. Pod hlavičku Crown Estate patří také například slavná londýnská nákupní třída Regent Street, dostihové závodiště v Ascotu, a dokonce i veškeré mořské dno okolo Spojeného království. Královská rodina z těchto aktivit dostává část zisku, tzv. Sovereign Grant, který letos dělá téměř 100 milionů dolarů. Z těchto peněz je financována údržba a provoz Buckinghamského paláce a také zahraniční cesty členů královské rodiny.

Jako král také získává Karel III. kontrolu nad vévodstvím Lancaster, soukromým statkem s čistými aktivy ve výši 753 milionů dolarů, který je přímo ve vlastnictví panovníka. Čisté příjmy vévodství jdou přímo králi jako příspěvek zvaný Privy Purse, který pokrývá jakékoliv další oficiální výdaje a je to jediný příjem, ze kterého král platí daně. Kromě Crown Estate a Lancasterského vévodství král vlastní také Crown Estate Scotland, portfolio s čistými aktivy přibližně 570 milionů dolarů, včetně skotského mořského dna, venkovských statků a práv na lov divokých lososů a těžbu přirozeně se vyskytujícího zlata a stříbra ve Skotsku.

Takže jako král nyní Karel III. dozajista hospodaří s majetkem ve výši 42 miliard dolarů, což jsou především hrady, zámky, korunovační klenoty a tak podobně. Dále po své matce zdědil její soukromý majetek ve výši půl miliardy dolarů. Jako panovník pobírá a výjimečně také z daní mnohamilionové desátky z různých podnikatelských aktivit království a v neposlední řadě má tučné příjmy ze soukromého podnikání, zejména pak z největší britské biopotravinářské firmy Duchy. Luxusní auta, letadla a hodinky ani nemá cenu zmiňovat.

Autorský článek, další zdroj: Forbes

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Gwyneth Paltrow na své 50. narozeniny pózovala nahá. Své křivky zahalila pouze do zlaté barvy

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Satelit NASA objevil rostoucí ostrov uprostřed Pacifiku. Je jen několik dní starý a už se rozrostl na 24...