Kamila Moučková zemřela v 92 letech. Ještě před pár lety měla životosprávu jako horník

 Celebrity 
25. listopadu 2020 11:13 / René Černý
  4
📷
6 fotografií v galerii
Kamila Moučková zemřela ve věku 92 let Archiv Paměť národa
Řeči o tom, že jen zdravá výživa, absence cigaret a alkoholu a pouze bio potraviny vám mohou prodloužit život, jsou vážně asi nesmysl. Důkazem toho byla moderátorka a bývalá hlasatelka Kamila Moučková. Zemřela v úterý ve věku 92 let, přitom v nadsázce se dá říct, že ještě nedávno byla její životospráva hodna té, kterou časo mají horníci nebo dělníci.

Kamila Moučková byla přírodní úkaz. Kromě toho, že byla první hlasatelkou v televizi a rádiu nejenom u nás, ale možná i v Evropě, byla do posledních chvil stále za dámu. Vypadala skvěle a téměř nikdo nechtěl věřit, že je jí přes devadesát.

"Jednou jsem takhle byl na nějaké akci, potkal jsem Kamilu a říkám jí: Ty tak skvěle vypadáš, jak to děláš. Máš nějaký elixír mládí? A ona se zasmála, pak se hrozně rozkašlala. ,Ale, jsem po viróze, měla jsem laringitidu, proto jsem musela kouření omezit. Ptala jsem se doktora, zda mám přestat kouřit a on vytřeštil oči a řekl: Ježiši, v žádném případně, to by vás zabilo, jen to trochu omezte´," svěřil se fotograf a kamarád Moučkové Robert Vano a dodal: "Ona běžně kouřila až devadesát cigaret denně, vyžahla lahvinku červeného vína, to jí prý dělalo dobře a nikdy nebyla opilá. A to jí dodávalo asi tu energii. Byla úžasná," zavzpomínal Vano. 

Moučková si skutečně s životosprávou nedělala zrovna hlavu. Říkala, že život se má užívat, ne přežívat. "Od toho je život, a já si toho užila už tolik, že než abych přežívala, radši umřu. A to se mi ještě nechce," svěřila se před dvěma lety legendární televizní hlasatelka, která v roce 1968 ohlašovala vstup vojsk do tehdejšího Československa. Pak měla distanc a nesměla pracovat v médiích.

Měla celoživotní spory se svým otcem, který byl původně zarytý komunista. Rozkmotřila se s herečkou a kamarádkou Janou Brejchovou kvůli tomu, že ta jí převzala životního partnera, herce Jiřího Zahajského. Brejchová poslední roky žije v LDN v Motolské nemocnici. Potřebuje stálou péči. Smířit se obě dámy už nestihly. 

Jediný, s kým se Moučková mohla smířit a vyříkat si věci, byla herečka a přesvědčená komunistka Jiřina Švorcová. Tu v roce 1996 označila kamarádka a bývalá hlasatelka za "krávu", když oznámila, že bude kandidovat do Senátu. I když neúspěšně, Švorcovou, o které se říkalo, že nikdy nikomu neublížila, naopak pomohla mnoha lidem, mrzelo, jak se o ní její kamarádka vyjádřila.

"Přišla jsem k Jiřině do vily, kde bydlela, na kafe. Povídaly jsme si, vyříkaly jsme si to. A co jsme si řekly, zůstane navždy jen mezi námi. Ona je a vždycky byla slušný a hodný člověk," podotkla před lety Moučková s tím, že je ráda, že sejít se s herečkou ještě stihla. 

Poslední roky trpěla Kamila Moučková bolestmi páteře, nemohla pořádně jíst. Ztrácela sluch, ale mentálně byla fit. O vše se zajímala, byla stále za dámu a pořád, úměrně k svému věku, měla dost energie. Její náhlý odchod překvapil přátele i diváky, kteří si ji pamatovali jak z dob její hlasatelské slávy, tak třeba porevolučního televizního pořadu pro seniory Barvy života. 

S ředitelem Obecního domu a bývalým ministrem Vlastimilem Ježkem kdysi sepsala knihu vzpomínek s názvem Říkali jí lvice, před pár lety pak s moderátorkou Světlanou Witowskou zase publikaci Hlavou proti zdi. Obě knihy se staly bestsellery a ukazují tuto výjimečnou osobnost tak, jak ji mnoho lidí nemělo šanci poznat. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu