Zvíře může být pro člověka ohrožením, přítelem i zachráncem. Věda stále hledá odpověď na otázku, zda jsou zvířata schopna citů a emocí.

 Life & Style 
04. srpna 2013 20:39 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Zachraňují delfíni trosečníky vědomě?  / inStory.cz
Zoologové z washingtonské ZOO učinili nedávno cílený pokus s opicemi a šroubovákem. Když jej dali šimpanzovi, snažil se jej použít všelijak, jen ne jakkoli smysluplně. Gorila se nástroje nejprve lekla, pak vyzkoušela, zda se nedá sežrat a nakonec jej zahodila. Když ale dali šroubovák orangutanovi, schoval ho a teprve když se ocitnul bez dozoru, začal jím rozšroubovávat klec. To by samozřejmě svědčilo o množství důvtipu jednotlivých zvířat. Nelze ovšem určit, zda orangutan či ostatní zvířata měla někdy možnost vidět, jak nějaký člověk šroubovák používá a zda se tedy jedná o chytrost nebo pouze „opičení se“.

Pro lidi jsou ale zajímavější jiné zvířecí projevy, než používání nářadí. Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka a žádný „pejskař“ by určitě tento názor nezpochybnil. Pro ostatně hovoří i mnoho neuvěřitelných příběhů, mezi nimi zážitek jistého Jacka a jeho fenky Trixie.

Jacka postihla mrtvice, když byl sám doma a naneštěstí nebyl ano domluven s nikým, kdo by se po něm sháněl. Ležel na zemi a nemohl se pohnout. Vše, co dokázal, bylo požádat svou fenku o vodu. Trixie vzala do zubů ručník, namočila ho ve své misce s vodou a položila na obličej svého pána, který z něj vodu vysál. Když byla její miska prázdná, chodila ručník namáčet do záchodové mísy. Tímto způsobem udržela Jacka naživu celých devět dní, než jej našli přátelé. Nebýt Trixie, Jack by zemřel na dehydrataci.

Dalším příkladem těžko vysvětlitelného zvířecího chování je příběh dvacetiletého Iana Barkleyho, který vypadl z výletní lodi a záchranáři ho našli až po několika dnech. Byl v kritickém stavu, ale neutopil se díky delfínům. Ti byli zvyklí pohybovat se právě kolem výletních lodí a když si všimli, že po jednom z výletů jim zbyl v moři Ian, přidržovali ho nad vodou, aby se neutopil.

A co například sloni a jejich příslovečná paměť? Existuje zaznamenaný případ, kdy lovci slonoviny zabili slonici a zranili její mládě. Po dvaceti třech letech tytéž lovce napadl dospělý slon a pokusil se je zabít. K tomu nedošlo, slon byl nakonec uspán, odchycen a převezen do zoologické zahrady. Podle následku zranění na jeho těle se ale zjistilo, že onen slon byl mládětem, kterému tito pytláci kdysi zabili matku.

Laici rozhodně nepochybují o tom, že zvířata myslí a cítí. Věda o tom však stále hledá důkazy. Dokud ovšem nenajde způsob, jak se zvířete zeptat, co si myslí a co cítí, nemůže být v této věci jasno.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Chystáte se péct tradiční perníčky? Máte nejvyšší čas, aby do Vánoc ještě změkly

Tech

„Železná lady“ automobilového průmyslu, Linda Jackson, si za elektrifikací Peugeotu stojí a neustoupí...